Nacházíte se zde: Úvod BARRY CALLAGHAN - The BLUES

BARRY CALLAGHAN - The BLUES

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku a promítání svého černobílého dokumentárního filmu o americkém hudebním fenoménu - The BLUES
Čas 14.05.2008
od 16:25 do 20:00
Místo Projekce FAMU, č. 124
Jméno
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Režie: R.J. (Paddy) Samson, 1966, Toronto, Canada

The BLUES jako umělecká forma a též lidová hudební interpretace je hlavní součástí jazzu a rock & rollu. Ve stejném okamžiku však také představuje výrazný mezník v americké historii; nejen jako hudební hlas černošského obyvatelstva vycházejícího z období, který je znám jako Obnova, ale též jako hnutí černošského obyvatelstva stěhujícího se ze zemědělského jihu do velkoměst severu, hlavně Chicaga a Detroitu. Hudba BLUES je paradoxně výrazem obyvatelstva uvězněného, nehybného, na samém dně společenského a ekonomického žebříčku a ve stejném okamžiku je též výrazem masy v pohybu – tak jako americká historie je neustále v pohybu, muži a ženy vědomí si sama sebe tak, jak sami sebe vytvářejí a znovu tvoří.

Film byl vytvořen s jednou myšlenkou – jako dokument, který se tvoří ve studiu, aby všichni jeho účastníci, kteří se natáčení zúčastňují si byli vědomi, že jsou součástí tvořící se historie skrze tento film. Hudebníci – v tomto zcela improvizovaném dokumentu, jehož natáčení trvalo tři dny ve studiu – pracovali velmi usilovně právě s vědomím, že toto je jejich ojedinělá životní šance sdělit o sobě a svém životě jedinečnou hudební zpověď.

Skvělí hudebníci – dnes již legendy – jako Muddy Waters se svou skupinou, dále mladý James Cotton; Brownie Mcghee a Sonny Terry; Lonecat Jesse Fuller; Willie Dixon; Otis Spann; Booker T. Washington White; Maybelle Hillery; Big Joe Williams; Sunnyland Slim vám nabídnou nezapomenutelný zážitek a slova Barryho Callaghana vás uvedou a doprovodí na této improvizované cestě americkým BLUES.

Přijďte se podívat. Projekce FAMU, č. 124, 1. patro, Palác Lážanských

© 2007-2011 Akademie múzických umění v Praze