Nacházíte se zde: Úvod Aktuálně › Nová výstava „Vyvážení“ v GAMU objevuje mínojské býčí ceremonie pro současné umění

Nová výstava „Vyvážení“ v GAMU objevuje mínojské býčí ceremonie pro současné umění

Výstavní projekt „Vyvážení“ umělkyně Ley Petříkové v Galerii AMU je inspirován starodávnou mínojskou ceremonií taurokathapsia, smrtícím tancem s býkem, který se v autorčině pojetí stává metaforou uměleckého aktu samotného. Soubor videoprojekcí tematizuje různé fáze ceremonie, při níž měli starověcí akrobaté, tzv. tanečníci, za úkol rozběhnout se proti živému býkovi a přeskočit jej. K vidění od 19.7. do 3.9.2017.
Nová výstava „Vyvážení“ v GAMU objevuje mínojské býčí ceremonie pro současné umění

Lea Petříková vloni úspěšně absolvovala magisterské studium na FAMU v Praze (Centrum audiovizuálních studií) a nejpřirozenějším médiem pro ni zatím stále zůstává pohyblivý obraz. Ve svých dílech přivádí diváka obvykle do reálného, na první pohled důvěrně známého světa. Každodennost však záhy opouští a přenáší děj kamsi za zrcadlo, pod povrch, někam, kde lze spatřit nepoznané. Její  pozorovací taktika aktivuje nitro diváka a vyvolává v něm řadu otázek, včetně nevyřčeného konce. Všechna videa mají svého aktéra, od nějž se odvíjejí ústřední gesta příběhů. Příběhů jako náznaků, příběhů jako obrazů, které vypráví o světě takovém, jak jej známe, vidíme (a nevidíme), prožíváme a myslíme.

Není tomu jinak ani na aktuální výstavě v GAMU s názvem „Vyvážení“. Procesuální videoinstalace Ley Petříkové originálním způsobem využívá členitého půdorysu původně renesančního Hartigovského paláce, v němž GAMU sídlí. Autorka přetváří galerijní prostor v arénu, v níž se setkáváme s lačností po životě i smířením se smrtí. Tanečník, umělec, dává všanc svůj život, ne plně si vědom toho, co je jeho pravým cílem: výhra, obnášející věčně se opakující koloběh zápasů, nebo smrt jako milosrdná cesta do dalšího prostoru, uvolnění se z tlaku očekávání, ale dost možná i zatracení a zapomenutí? Rituální opakování hry udává vymezení abstraktnímu času, s nímž Petříková ve svých dílech často pracuje.

LEA PETŘÍKOVÁ: VYVÁŽENÍ
19. 7.–3. 9. 2017

Kurátorka: Tea Záchová

Spolupracovali: Paulína Bočková, Ondřej Dlohoš, Richard Müller, Sylvia Nicolaides, Jan Rousek, Ondrej Zajac, Vojtěch Zavadil

Doprovodný program
24. - 30. 7. 2017  Intervence Ondreje Zajace, secret gig (http://ondrejzajac.com/)
4. 8. 2017, 18 h  Intervence španělské umělkyně Maríi Prady, veřejná prezentace (http://mariaprada.es/)
17. 8. 2017, 17 h  Komentovaná prohlídka s Leou Petříkovou a Teou Záchovou

© 2007-2011 Akademie múzických umění v Praze