Nacházíte se zde: Úvod Aktuálně › V pondělí 27. července zemřel ve věku nedožitých 85 let významný český klavírista a dlouholetý pedagog HAMU prof. Ivan Moravec.

V pondělí 27. července zemřel ve věku nedožitých 85 let významný český klavírista a dlouholetý pedagog HAMU prof. Ivan Moravec.

Poslední rozloučení s prof. Ivanem Moravcem se koná 4. srpna 2015 v 11 hodin v bazilice sv. Markéty v Praze 6 - Břevnově.
V pondělí 27. července zemřel ve věku nedožitých 85 let významný český klavírista a dlouholetý pedagog HAMU prof. Ivan Moravec.

Ivan Moravec se narodil 9. listopadu 1930 v Praze. Po absolutoriu klavírní hry na pražské konzervatoři u Arnoštky Grünfeldové (1952) byl v letech 1952–53 žákem Ilony Štěpánové-Kurzové na hudební fakultě pražské AMU. V letech 1957 a 1958 byl v italském Arezzu účastníkem letních mistrovských kursů, které vedl Arturo Benedetti-Michelangeli. V letech 1974–90 byl sólistou České filharmonie. V průběhu let 1959–2007 dosáhl postupně mimořádné mezinárodní proslulosti: vystoupil ve všech světadílech; opakovaně byl zván do Spojených Států, Kanady, Austrálie a Japonska. Moravcův mimořádně široký repertoár zahrnoval prakticky veškerou klasickou koncertní tvorbu, dominantami Moravcova interpretačního zájmu byli především Mozart, Beethoven, Chopin, Brahms a Debussy, z českých autorů Smetana, Janáček a Suk.

Jako pedagog působil na HAMU od roku 1967, profesorem byl jmenován v roce 1990. Vychoval řadu znamenitých klavíristů, mezi nimi např. Borise Krajného, Václava Máchu, Jaroslavu Pěchočovou, Martina Hršela, Jana Bartoše. Vedl mezinárodní mistrovské kursy na HAMU i v cizině, byl častým členem porot mezinárodních klavírních soutěží (Vídeň, Paříž, Leeds, Brusel, …).
Četné Moravcovy gramofonové snímky pořízené pro české i zahraniční firmy získaly dlouhou řadu prestižních ocenění (opakovaně Grand Prix di disque): na festivalu MIDEM v Cannes byla jeho nahrávka Mozartových klavírních koncertů (se Sirem Nevillem Marrinerem a s orchestrem Academy of St. Martin in the Fields) oceněna jako nejlepší v kategorii hudby osmnáctého století. Moravec byl rovněž Unií amerických rozhlasových stanic nominován na titul Hráč roku 1997. Společnost Philips zařadila v roce 1998 Ivana Moravce do antologie nejvýznamnějších světových pianistů s názvem Great Pianists of the 20th Century. Moravec se tak stal jediným českým členem tohoto „elitního klubu světových klavíristů“.

© 2007-2011 Akademie múzických umění v Praze