Nacházíte se zde: Úvod Aktuálně › Významný světový tvůrce animovaného filmu Jurij Borisovič Norštejn převezme čestný doktorát AMU

Významný světový tvůrce animovaného filmu Jurij Borisovič Norštejn převezme čestný doktorát AMU

Dne 6. května bude za své celoživotní dílo oceněn umělec Jurij Borisovič Norštejn. V Sále Martinů Lichtenštejnského paláce mu bude udělen čestný doktorát Akademie múzických umění v Praze. Slavnostní program je přístupný pro veřejnost a začíná v 11 hodin. Filmová a televizní fakulta AMU tak oceňuje umělce, který je jedním z nejuznávanějších tvůrců světové animace.
Významný světový tvůrce animovaného filmu Jurij Borisovič Norštejn převezme čestný doktorát AMU

Režisér, výtvarník a animátor Jurij Borisovič Norštejn (*1941) navštěvoval v letech 1959-61 kurzy animace při studiu Sojuzmultfilm v Moskvě, kde po jejich dokončení pracoval jako animátor na více než čtyřiceti snímcích. Dlouhodobou spolupráci se svou ženou, výtvarnicí Frančeskou Jarbusovovou, zahájil při režírování snímku Liška a zajíc (Lisa i zajac, SSSR 1973). Jejich úspěšná spolupráce trvá dodnes. V dalším filmu Volavka a jeřáb (Caplja i žuravl, SSSR 1974) poprvé použil pro animaci multiplánového trikového stolu. Velmi náročná a pracná metoda umožnila souhru výtvarného řešení, světla, animace i zvuku. Jako nejlepší animovaný film všech dob je dodnes hodnocena Pohádka pohádek (Skazka skazok, SSSR 1979), která se od prvního uvedení na mezinárodních festivalech v mezinárodních anketách filmových kritiků i tvůrců pravidelně objevuje na prvních místech. Výjimečné postavení ve světové animaci má i snímek Plášť (Šíněl), více než dvacet let rozpracovaná adaptace stejnojmenné povídky Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Informace o práci na tomto projektu jsou neustále sledovány se zájmem i s napětím. Přestože filmografie Jurije B. Norštejna není obsáhlá, každý z jeho snímků, ať již dokončený nebo rozpracovaný, je mistrovským dílem. Jeho autorské filmy získaly zaslouženě řadu ocenění na mezinárodních festivalech (Záhřeb, Annecy, Teherán, New York, Melbourne, Chicago, Montreal, Oberhausen, Ottawa, Espihno, Sydney, Los Angeles ad.).

Od roku 1979 Jurij B. Norštejn přednáší a vede kurzy v Rusku i v zahraničí. Přes současný velký příklon k digitálním technologiím zájem o kurzy a přednášky Jurije B. Norštejna nepolevuje. Na české tvůrce měla a má jeho tvorba významný vliv nejen prostřednictvím jeho filmů, uváděných v naší distribuci již od 80. let 20. století, ale i díky osobním setkáním.

V roce 2013 vydalo Nakladatelství AMU v Praze ve spolupráci s APZ Production a Jakubem Horou překlad unikátní výpravné knihy J. B. Norštejna Sníh na trávě (Sneg na trave, Moskva 2005). Česká edice ve skvělém překladu Jiřího Kubíčka je prvním a jediným zahraničním vydáním tohoto významného díla ve světě. Dvoudílná obrazová publikace s více než 1600 ilustracemi, reprodukcemi, skicami a návrhy na 630 stranách je v oblasti světového výtvarného umění a animace ojedinělým počinem, mistrovským dílem pojednávajícím o souvislostech výtvarného umění a filmu. Knihu můžete zakoupit v e-shopu www.namu.cz.

V posledních letech byl čestný doktorát AMU udělen několika významným osobnostem, například choreografu Jiřímu Kyliánovi, kambodžskému králi Norodomu Sihamonimu, ruskému herci a režisérovi Olegu Tabakovovi nebo spoluzakladateli elektronického audiovizuálního umění a videoartu Woody Bohuslavu Vašulkovi.

Více informací poskytne:

Mgr. Lenka Eidlpesová

Email: lenka.eidlpesova@amu.cz

Tel.: +420 777 588 033

© 2007-2011 Akademie múzických umění v Praze