Nacházíte se zde: Úvod Aktuálně › Workshop se světovou balerinou Dariou Klimentovou na HAMU

Workshop se světovou balerinou Dariou Klimentovou na HAMU

Na katedře tance HAMU proběhl workshop se světovou britskou balerinou českého původu. Kromě výuky techniky klasického tance vedla seminář a diskuzi o svých pedagogických zkušenostech na Royal Ballet School, osnovách, metodice a o školském systému výuky tance a dále např. o rekvalifikačním systému v Británii, o repertoáru na světových baletních scénách a význačných osobnostech baletního světa.
Workshop se světovou balerinou Dariou Klimentovou na HAMU

Daria Klimentová

Narodila se v Praze. Když jí bylo pět let, začala se věnovat gymnastice a coby budoucí olympijský talent byla svěřena do péče špičkových trenérů. V deseti letech pak zahájila svá studia na pražské Hudební a taneční konzervatoři. Její učitelé v ní i zde okamžitě rozpoznali velký talent a potenciál. Během školních let se zúčastnila mnoha mezinárodních baletních soutěží včetně Prix de Lausanne (vyhrála ocenění pařížské Taneční nadace) a Mezinárodní baletní soutěže v Pretorii (získala zlatou medaili). Po osmi letech Daria konzervatoř absolvovala s vyznamenáním a okamžitě jí byla nabídnuta sólová smlouva v baletním souboru Národního divadla v Praze, kde působila tři roky. V roce 1991 (jen dva roky po pádu komunismu v Československu) přišla nabídka angažmá v souboru Capab/Kruik Ballet v Kapském Městě v Jihoafrické republice.

Po jedné sezóně v Kapském Městě jí nabídla angažmá tehdejší umělecká ředitelka souboru Scottish Ballet Galina Samsova. Daria nabídku přijala a ve skotském Glasgow tančila po další tři roky. Pak přišlo pozvání připojit se k souboru tehdejšího uměleckého ředitele Anglického národního baletu Dereka Deana. Zde Daria působila osmnáct let až do roku 2014.

Ve svém repertoáru měla všechny důležité role klasických baletů a díla mnoha současných choreografů. Nyní učí klasický balet na Royal Ballet School při Royal Opera House v Londýně.

Dariiným koníčkem je už po mnoho let fotografování. Její fotografie byly publikovány v různých evropských novinách, knihách a časopisech. Vystavovala například v londýnské Photographers Gallery, v Royal Albert Hall, Národním divadle a několika pražských galeriích, v Českých centrech v New Yorku, Varšavě a Berlíně.

DariaKlimentovaworkshopKTHAMUweb5of42.jpg

Více fotografií zde.

© 2007-2011 Akademie múzických umění v Praze