Nacházíte se zde: Úvod Aktuálně › Zemřel malíř, scénograf a emeritní rektor AMU prof. Jaroslav Malina

Zemřel malíř, scénograf a emeritní rektor AMU prof. Jaroslav Malina

S lítostí oznamujeme, že dne 14. května 2016 navždy odešel prof. Jaroslav Malina, malíř, scénograf a emeritní rektor Akademie múzických umění v Praze. Zemřel náhle uprostřed práce na přípravách výstavy maleb z posledních let. Čest jeho památce.
Zemřel malíř, scénograf a emeritní rektor AMU prof. Jaroslav Malina

Prof. Jaroslav Malina,
malíř, scénograf, emeritní rektor AMU
5. 12. 1937 – 14. 5. 2016

Jaroslav Malina absolvoval roku 1961 Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (obor výtvarná výchova u profesorů Cyrila Boudy a Karla Lidického). V letech 1961–64 studoval v ateliéru profesora Františka Tröstra na katedře scénografie DAMU v Praze. Jako absolvent této katedry začal působit na českých scénách původně v intencích navazujících na českou avantgardní scénografii, brzy však spoluvytvořil nový styl scénografie, který dnes nazýváme akční scénografií. Mezi léty 1990 až 2000 působil na DAMU jako pedagog. Na katedře scénografie byl vedoucím 3. scénografického ateliéru a vychoval zde celou řadu mladých scénografů. Mezi léty 1996–2001 vykonával funkci rektora AMU.
Jaroslav Malina přednášel na několika zahraničních univerzitách (USA, Japonsko, Finsko, Velká Britanie). V roce 2002 obdržel čestný doktorát na Nottingham Trent Univerzity. V letech 1991, 1999 a 2003 působil jako generální komisař největší světové výstavy scénického a kostýmního výtvarnictví Pražského quadriennale.
Jeho rozsáhlé scénografické dílo je řazeno k nejvýznamnějším z poválečné české i světové scénografie. Navrhl více jak 400 výprav pro divadlo, film i televizi.
Prof. Jaroslav Malina náhle odešel v době aktivních příprav výstavy vlastních obrazů v Jindřichově Hradci. Výstava bude otevřena v polovině července 2016.

Na jeho významnou uměleckou a pedagogickou práci budeme vzpomínat.

© 2007-2011 Akademie múzických umění v Praze