Nacházíte se zde: Úvod Aktuálně › Zemřel prof. Boris Hybner, legenda české pantomimy a pedagog HAMU

Zemřel prof. Boris Hybner, legenda české pantomimy a pedagog HAMU

Dne 2. dubna 2016 ve věku 74 let odešel po krátké náhlé nemoci skvělý člověk, klaun, herec, dramaturg, režisér, scenárista, vysokoškolský pedagog a představitel české pantomimické školy Boris Hybner.
Zemřel prof. Boris Hybner, legenda české pantomimy a pedagog HAMU

Boris Hybner byl legendou české pantomimy. Po maturitě sice pracoval v litvínovské chemičce a následně studoval i na zemědělské škole, ale už ve svých třiadvaceti letech vystupoval jako mim v souboru Ladislava Fialky, zakladatele československé školy klasické a moderní pantomimy.

V roce 1966 spolu se Ctiborem Turbou založili Pantomimu Alfréda Jarryho, koncem sedmdesátých let založili soubor Gag a v roce 1990 založil stálou pantomimickou scénu stejného jména. Divadlo Gag fungovalo šest sezon v Paláci Metro na pražské Národní třídě.

Po odchodu prof. Ctibora Turby z postu vedoucího Katedry nonverbálního a komediálního divadla na pražské HAMU v roce 1999 převzal vedení katedry prof. Boris Hybner, který vedl katedru až do roku 2010. Pod jeho vedením se výuka zaměřila na základní žánry mimického divadla - pantomimu, clownerii a grotesku – a název katedry byl změněn na Katedra pantomimy (2009).

Boris Hybner má na kontě řadu představení včetně trilogie Zahrada jménem Hollywood, kterou zpracoval také do podoby ceněného televizního seriálu Gagman z roku 1987. V roce 2010 získal cenu Thálie za celoživotní dílo v oboru pantomimy.

parte_Hybner

© 2007-2011 Akademie múzických umění v Praze