Nacházíte se zde: Úvod Aktuálně › Zemřel prof. Pavel Šmok

Zemřel prof. Pavel Šmok

Ve věku 88 let zemřel fenomenální choreograf, režisér, zakladatel a dlouholetý umělecký šéf Pražského komorního baletu a pedagog HAMU, mistr Pavel Šmok.
Zemřel prof. Pavel Šmok

"S velkým pohnutím a smutkem přijala celá katedra tance a Hudební a taneční fakulta AMU v Praze zprávu, že se obdivované a úctyhodné srdce našeho Mistra-choreografa, profesora Pavla Šmoka, navždy zastavilo…

Nesmírný význam Šmokovy choreografické a režijní tvorby je vzácným uměleckým pokladem. Jeho dílo je předmětem obdivu a inspirace již mnoho let a další shromažďování a zhodnocování odkazu Pavla Šmoka bude jistě i nadále nevyčerpatelným zdrojem uměleckých impulzů v dalším vývoji nejen českého tance a baletu.

Za celou katedru tance, všechny dosavadní a bývalé kolegy a pedagogy i absolventy mohu láskyplně konstatovat, že se nám dostalo velkého štěstí, že se nám profesor Šmok věnoval jako pedagog, vynikající umělec a pozoruhodná osobnost. Stejně jako obrovské řadě tanečníků v českých i zahraničních souborech se nám dostalo mnoha nezapomenutelných příležitostí „být s ním“ a poslouchat jeho cenné zkušenosti, názory, vtip a moudrost. Jeho myšlenky a úsudky dokázaly inspirovat, povzbudit, rozesmát i vyřešit mnoho otázek a podnětů v profesionálním dění, v choreografické tvorbě a v přístupu k individuálnímu talentu.

Nezapomenutelná setkání s Mistrem Pavlem Šmokem se pokojně uloží do našich trvalých vzpomínek, ale bystrý duch této vynikající osobnosti – choreografa, pedagoga, odborníka a rádce, žije a bude žít v mysli mnoha studentů, tanečníků, pedagogů a choreografů skutečně NAVŽDY!"

Václav Janeček
vedoucí katedry tance HAMU

© 2007-2011 Akademie múzických umění v Praze