Divadlo DISK míří do 73. sezóny. Na diváky čeká osm premiér, návrat legendární Vojny i promítání FAMU filmů

Divadlo DISK, které již více než sedmdesát let funguje v rámci DAMU, naplánovalo první premiéru letošní sezóny na 15. září. Bude jí adaptace románu Egona Hostovského Cizinec hledá byt, kterou připravují studenti Katedry činoherního divadla. Cizinec bude jednou z osmi premiér, v nabitém programu divadla nebudou chybět ani reprízy oblíbených kusů z minulého roku či uvedení Vojny E. F. Buriana, která se v DISKu poprvé hrála před pěti lety. Prostor dostanou také studenti HAMU a FAMU.

Činohra vsadí na původní texty, Alterna na autorskou tvorbu 

Cizinec hledá byt je v pořadí druhou absolventskou inscenací studentů Činohry. Režie se tentokrát ujal Tomáš Loužný, jenž v textu spatřuje řadu témat, která rezonují také
v současné společnosti. „Podivný sled epizod na cestě doktora Marka za velkým životním posláním a neznámou ženou na druhé straně telefonu zcela očividně představuje nenásilnou paralelu současnosti,” vysvětluje Loužný. Jeho slova doplňuje dramaturgyně Kateřina Slezáková: „Klíčový motiv hledání,  obsažený už v samotném názvu Hostovského románu, je základní vlastností člověka, operujeme s ní na denní bázi. Hledáme partnery, odpovědi, informace.” Další, neméně aktuální problémy moderní společnosti tematizuje hra Rozhovory s astronauty německé dramatičky Felicie Zellerové. Hra o fenoménu au-pair v Německu bude v DISKu poprvé uvedena 16. listopadu v režii Zuzany Burianové.
Zatímco Činohra pracuje s již hotovými texty, studenti Katedry alternativního a loutkového divadla se soustředí především na autorskou tvorbu. Prvním počinem studentů bude
v letošní sezóně Rodinná oslava, inscenace na pomezí komunitního divadla a skutečné rodinné sešlosti, do níž jsou zapojeni rodinní příslušníci celého inscenačního týmu.
 „V Rodinné oslavě se zabýváme tím, co se stane, když se rodina setká v prostoru divadla. Tento formát jsme si vybrali, protože jsme chtěli hledat nové cesty, jak s našimi příbuznými komunikovat,”objasňuje tvůrčí záměr režisérka Sofie Sticzayová.

Podobně atypická je autorská inscenace Press paradox, založená na principu inscenované přednášky, jejímž hlavním tématem bude svoboda tisku. V roli přednášejících se objeví studenti režie a dramaturgie vystupující pod společným jménem Osm lidí. Premiéra proběhne 14. prosince.

Kromě novinek se na repertoáru objeví několik posledních repríz divácky úspěšné inscenace Barunka is leaving a Žranice, jež získala četná uznání kritiky a Cenu Evadla Schorma za nejlepší původní hru roku 2017. Obě zmiňované inscenace budou stejně jako minulý rok propojeny s workshopy, které diváky patřičně naladí na divadelní zážitek.

Na podzim se na jeviště po pěti letech od vzniku vrátí Vojna, hudebně dramatická skladba Emila Františka Buriana. Na své domovské scéně se objeví pouze na jediný večer, a to 21. října. Vojna je srdeční záležitost nejen moje a celého inscenačního týmu, ale i velké spousty diváků. Jsem skutečně ráda, že oslaví 5. výročí od své premiéry speciálním představením právě na scéně DISKu. Věřím, že celá letošní sezóna bude skutečně pestrá. Vedle tradiční činohry a autorských inscenací se do repertoáru zařadí například i experimentální projekt bez herců, což je počin, s jakým jsem se za své téměř dvanáctileté působení v divadle DISK nesetkala,” komentuje nadcházející sezónu ředitelka DISKu Tereza Sochová.

Noc divadel, bojovka i mezifakultní opera

Kromě inscenací Činohry a Alterny proběhne již tradičně také řada mimorepertoárových akcí. DISK se již posedmé zapojí do Noci divadel. Ta letos připadá na 17. listopadu a soustředí se na oslavy 25. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky. Diváci budou dale mít možnost prohlédnout si opět zákulisí a podzemí divadla a DAMU, vyzkoušet si divadelní bojovku Prequel Casablanca či navštívit některou z repríz opery Così fan tutte, na jejíž realizaci se podíleli studenti DAMU, HAMU i FAMU. Pokračovat bude rovněž série studentských filmů s názvem FAMU uvádí, v rámci níž bude možné vidět filmy současných i bývalých studentů. Po velmi úspěšné poctě Věře Chytilové tak diváci mohou objevit řadu dalších zajímavých snímků slavných osobností české filmové scény.

Divadelní Info v Sexy Kabátě

V průběhu září spatří světlo světa druhé číslo diskového časopisu Divadelní Info v Sexy Kabátě. Info začalo vycházet letos v květnu, na plánu jsou vždy tři čísla během sezóny. Hlavním cílem bulletinu je informovat diváky o veškerém dění v divadle a zábavnou a nenucenou formou je seznámit s důležitými osobnostmi DISKu i celé DAMU.

10. září 2018

.