Světový klavírista a absolvent AMU Tomáš Kačo inspiruje mladé lidi z vyloučených lokalit, aby následovali své sny

Na svátek sv. Martina se na Hudební a taneční fakultě AMU uskutečnilo neformální setkání úspěšného romského klavíristy Tomáše Kača s osmdesátkou dětí a mladých lidí z vyloučených lokalit, kteří se za ním sjeli do Prahy z celé republiky. Tomáš, který pochází s podobných poměrů, vyprávěl svůj inspirativní příběh a motivoval mladé posluchače, aby se nebáli jít za svým cílem, který se někdy může jevit jako nesplnitelný.

Tomáš Kačo pochází z Nového Jičína, kde vyrůstal společně s jedenácti sourozenci v malém bytě, jak on sám říká „ v jednomístném bytě“. Na klavír začal hrát v pěti letech, avšak až do jedenácti neznal pořádně noty. Přes obavy rodiny si prosadil studium na ostravské konzervatoři, odtud již vedla cesta do Prahy na Hudební a taneční fakultu AMU, kde studoval nejdříve ve třídě Borise Krajného, poté u Iva Kahánka. Svůj americký sen si začal plnit na prestižní Berklee College of Music v Bostnu, kterou absolvoval s červeným diplomem za dva roky. Dnes hraje, skládá a učí v Los Angeles, před nedávnem vyprodal slavnou síň Carnegie Hall.

Mladí studenti středních škol a učilišť brali Tomáše jako svého. Téměř dvě hodiny poslouchali jeho příběh velmi zaujatě, po skončení byl Tomáš v obležení, každý se s ním chtěl vyfotit, každý si na něj potřeboval sáhnout. Byl totiž živým snem, který potřebovali mít ve svých mobilech jako důkaz, že je to opravdu pravda, že se jim to nezdálo. Profesorka Noemi Zárubová, která setkání na HAMU uvedla, k němu dodává: „Největší radost mi udělala zpráva, která přišla den po našem společném nedělním setkání. Štefan, terénní pracovník ze Sokolova, má na starosti tři kluky, kteří seděli přímo za pianem. Ti se Tomáše ptali, jak být lepší muzikant…  ale nikde se zatím neučili, tak se hned v pondělí přihlásili do hudebky.“

Absolvent AMU Tomáš Kačo se díky tomuto setkání vrátil po letech opět na svou Alma mater a ve vzpomínkách do dětství v Novém Jičíně na Moravě. Zvát inspirativní vzory a sdílet jejich příběhy s mladými lidmi z vyloučených sociálních skupin je jednou z důležitých rolí vysoké školy.
Neformální setkání se uskutečnilo díky spolupráci HAMU, nadace Albatros a organizace Člověk v tísni.

13. listopad 2018

.