PQ Studio: Festival – studenti DAMU opět součástí největšího scénografického festivalu na světě

Divadelní fakulta již podruhé uvítá na své půdě mezinárodní festival Pražské Quadriennale – tentokrát ve formě jeho podsekce s názvem PQ Studio: Festival. Tuto část festivalu také studenti DAMU sami organizují. Od 6. do 16. června 2019 se pod jejich taktovkou představí více jak 60 mezinárodních divadelních inscenací, performancí, koncertů a instalací. Kromě na DAMU bude program probíhat také v prostoru DUP39, na náměstí Jana Palacha nebo v ulici V Kotcích.

PQ Studio: Festival je divadelní přehlídka tvorby studentů a začínajících profesionálů z celého světa. Jedná se o mimořádnou příležitost pro studenty a mladé umělce konfrontovat svou produkci s tvorbou svých vrstevníků s rozdílným kulturním zázemím. Divákům se naskytne jedinečná příležitost zhlédnout v rámci PQ Studio: Festivalu přehlídku současné generační tvorby napříč kontinenty. Vzájemná inspirace a nově navázané spolupráce mezi vystupujícími umělci mohou navíc v budoucnu přispět k vytvoření dalších originálních divadelních projektů.

Hlavní přehlídka PQ Studio: Festivalu nabídne přes 50 inscenací převážně zahraničních studentů či čerstvých absolventů uměleckých oborů. Do mezinárodního Open Callu se přihlásilo na 140 inscenací a performancí z téměř 20 zemí (Brazílie, Taiwan, USA, Chile, Švýcarsko a další). Mezi vybranými inscenacemi tak můžeme čekat například 3 Catastrophes I happily survived ze Švýcarska, Media Claunz USA nebo @heyhex, kde vystoupí umělci z Kanady, Japonska a Thajska.

Součástí jedenáctidenního programu bude i odpočinková zóna “PQ Studio: Chill”, kde si návštěvníci budou moci poslechnout dobrou hudbu, shlédnout vybrané filmy v letním kině či si odpočinout na útulném baru přímo na střeše sálu Divadla DISK.

Do průběhu PQ Studio: Festivalu se zapojí celá DAMU – kromě sálu divadla DISK a Studia Řetízek se bude Festival odehrávat i v několika učebnách a na střeše divadla. Pro openairové a site specific performance bude jevištěm náměstí Jana Palacha a ulice V Kotcích.

"Projekt PQ Studio: Festival je unikátním showcasem inscenací zahraničních, ale i tuzemských studentů v netradičních lokacích Prahy. Návštěvníkům chceme společně s celým týmem poskytnout pohled na umění studentů vyrůstajících v rozmanitých kontextech celého světa. Naším cílem je, aby v rámci festivalu proběhla komunikace mezi návštěvníky, profesionály a performery nad živým uměním, a to především v prostorách naší fakulty, která by po dobu festivalu měla fungovat jako neformální platforma pro předávání si inspirací a přístupů k našim oborům," láká na festival koordinátorka studentů Sára Pospíšilová.

PQ Studio: Festival organizuje po celý rok desítka studentů produkce DAMU, a to coby obměnu každoročního festivalu Zlomvaz, který loni oslavil jubilejní 25. narozeniny. V pozdějších fázích se pak zapojí i další umělecké obory, především katedra scénografie či katedra teorie a kritiky. Její studenti tvoří redakci festivaloveho časopisu Obratel, který každý festivalový den přináší nejrůznější reportáže, recenze a rozhovory z proběhlých inscenací, performancí a workshopů. V rámci hlavní přehlídky pak bude možné shlédnout výběr inscenací studentů katedry činoherního divadla i katedry alternativního a loutkového divadla.

Poprvé se do Pražského Quadriennale DAMU zapojila v roce 2015. Festivalu se zúčastnilo přes 3000 studentů a mladých profesionálů z celého světa. Hlavní přehlídku navštívilo více než 2000 diváků, stejný počet se dostavil na doprovodný program v rámci SpaceLab OFF Program. Pražské Quadriennale je největší a nejvýznamnější mezinárodní výstavní a festivalovou akcí věnovanou scénografii a divadelní architektuře. Od roku 1967 poskytuje platformu pro vzdělávání a výměnu zkušeností a kontaktů z oblasti scénografie. I když jde především o výstavu toho nejlepšího z daného oboru, jsou součástí akce také workshopy, představení, symposia a další kulturně-vzdělávací akce pro odbornou i širokou veřejnost.

20. květen 2019

.