FESTIVAL ZLOMVAZ ČEKÁ V ZÁŘÍ RESTART

28. ročník studentského divadelního festivalu Zlomvaz se uskuteční na konci září. Festival pořádá pražská Divadelní fakulta Akademie múzických umění, a to každoročně na konci letního semestru. Tento rok však přináší mnohé změny, a jednou z nich je například i nový termín tradiční akce. Festival proběhne od 29. září do 2. října přímo na DAMU v Praze, a zahájí tak nový akademický rok. Letos si organizátoři, kterými jsou vždy studenti druhého ročníku Katedry produkce DAMU, zvolili jako téma a podtitul festivalu Restart.

Hlavní program bude sestaven ze studentských divadelních inscenací z DAMU, brněnské
JAMU, bratislavské VŠMU a dorazí také soubor z polské AST (National Academy of Theatre Arts). Prostor pro setkání nabídne off program. Připravují se koncerty, zahajovací i závěrečná párty. Součástí festivalu bude také dražba unikátního merche nebo obnovení tradice fotbalového turnaje divadelních týmů. Třetí programovou linii bude tvořit vzdělávací sekce nazvaná setup. "Cílem je zpestřit programovou nabídku festivalu, rozšířit tak obzory jeho návštěvníkům a nastavit jejich mysl, odtud setup," vysvětluje Lucie Mlejnková, vedoucí vzdělávací sekce, jejíž náplní budou workshopy, diskuse nebo ranní brunche s hosty. Během celého festivalu bude také možné navštívit výstavy studentů kateder scénografie.

"Téma restart jsme zvolili hned z několika důvodů. Doufáme, že na podzim se už naplno otevře kultura a prezenční výuka na školách, a že se Zlomvazem zažijeme takový malý kulturní a studijní restart. Nahrává tomu i nový termín, který se kryje se začátkem akademického roku," uvádí manažer letošního ročníku festivalu Tomáš Kočí. Změna termínu, kterou organizátoři oznámili v dubnu, byla nevyhnutelná. "Už na začátku jsme se shodli, že nechceme, aby festival proběhl online. A červnový termín byl v tomto ohledu hodně riskantní. Jednak cítíme, že už jsou lidé přehlceni online obsahem, jednak by tento způsob nekorespondoval s našimi hlavními cíli. Jde nám především o setkání a případné navázání spolupráce mezi katedrami a uměleckými školami, které se festivalu účastní, a to by ve virtuální podobě nebylo dost dobře možné," dodává Anežka Bednářová za marketing a PR.

Restart se odráží také ve snaze organizátorů o udržitelnost. Například festivalový merch vzniká převážně upcyklací, a návštěvníci tak budou mít možnost zakoupit si jedinečné kusy. Dalším krokem je odmítnutí nadbytečného tisku. "Chtěli bychom ukázat, že to jde i jinak. Po festivalech často končí v odpadu velké množství tiskovin, mnohdy nepoužitých, jako jsou programy, plakáty a podobně. Tomu se chceme vyhnout," dodává Anežka Bednářová.

Všechny informace budou pro návštěvníky k dispozici na webových stránkách i v prostorech školy.

Letošní ročník by měl být i restartem samotného festivalu. Zlomvaz, tak jak ho známe, totiž proběhl naposledy v roce 2018. V roce 2019 byl součástí Pražského Quadriennale jako PQ Studio: Festival a v loňském roce byl kvůli pandemii zrušen.

Kontaktní informace:
web
facebook
instagram

Anežka Bednářová
marketing a PR
tel.: +420 602 627 668
e-mail: marketing@zlomvaz.cz

14. června 2021