MARTIN THAU: ŠKOLA SCENÁRISTIKY

V Nakladatelství AMU právě vychází kniha německého pedagoga scenáristiky Martina Thaua. Malý rozsah a kompaktní formát představují půdorys, na kterém Thau zhuštěnou formou nabízí vše, co je k tématu scenáristiky potřebné znát: volbu látky, dramatický vzorec, žánr, rozvíjení zápletky a budování napětí. Jak najít příběh, který chceme ztvárnit, jak ho zformulovat do podoby dramatického vzorce a jak následně postupovat dějem v jednotlivých krocích – dovednosti a praktické tipy, které lze využít při psaní scénáře, ale vlastně jakéhokoli narativního útvaru. Na konec knihy Thau zařadil dotazník, který začínajícím autorům umožní zhodnotit kvality jejich námětu a rozvinout ho do osnovy scénáře atraktivního pro diváky.

Martin Thau je scenárista a zakladatel jednoho z nejslavnějších scenáristických studijních programů v Německu, a to na Mnichovské univerzitě filmu a televize, kde přes třicet let připravuje adepty scenáristiky. Vede také scenáristické dílny se studenty filmových škol po celém světě. Kniha Škola scenáristiky, do níž dvé know-how psaní scénářů zhustil, se stala mezi začínajícími autory bestellerem a vedle původního německého vydání vyšla ve francouzštině, angličtině a nyní je k dostání i česky.

Když divák předem zná závěr filmu, autor u něj vzbuzuje nejen sympatie a soucit s postavami, ale i pocit, že je informovanější než postavy samotné. Stejně jako každý člověk, i divák rád ví víc než ostatní, například o postavách, a nejradši by jim všechno prozradil. (…) Předem informovaný divák se do děje silně vžívá. Umožnit divákovi něco ve filmu očekávat je tudíž mocnou metodou, jak jej vtáhnout do jinak třeba i celkem nudného děje. Stejně jako název, stanovení cíle, proroctví, sny nebo předtuchy vytváří i předběžná informace v mysli diváka určitou představu o scéně, kterou naléhavě očekává: scéně, ve které se hlavní postava konečně dozví nebo pochopí, co divák už celou dobu ví.“
 
V Nakladatelství AMU vycházejí v tomto roce také další knihy z oboru scenáristiky. Na konec června je plánováno vydání knihy 5 a půl scénáře Ester Krumbachové, která obsahuje známé i neznámé texty této režisérky, scénografky, kostýmní výtvarnice a scenáristky, která byla výraznou postavou Československé nové vlny a spolupracovala s Janem Němcem, Věrou Chytilovou či Pavlem Juráčkem. Texty doprovází dvě studie od Jana Bernarda a Kristýny Vaňkové věnované scenáristické tvorbě Krumbachové pro film a pro televizi. K vydání se připravuje také kniha Cesta scenáristy od Christophera Voglera. Již nyní je v prodeji české vydání skript Scénář na sedm minut od Pavla Jecha a Mary Angiolillo, která původně vyšla v angličtině jako The Seven Minute Screenplay.  

Více informací o této publikaci i dalších edičních počinech Nakladatelství AMU  (včetně e-shopu) najdete na adrese: www.namu.cz

 

15. června 2021