AKTUÁLNÍ MIMOŘÁDNÉ NABÍDKY V PROGRAMU FULBRIGHT SPECIALIST

Rádi bychom vás upozornili na dvě aktuální mimořádné nabídky v programu Fulbright Specialist.

Fulbright Specialist slouží k výukovým a metodickým pobytům v rozsahu 2-6 týdnů, takže je možné v jeho rámci pozvat experty, kteří by jinak na delší dobu nemohli přijet. I tento program slouží primárně k navázání nových kontaktů a vztahů, neměl by být pokračováním stávající spolupráce.

1. Fulbright Specialist program - mimořádný pobyt odborníka ve vypsaných oborech:

  • Climate Change;
  • Cyber Security and IT;
  • Disaster Response;
  • DEIA (Diversity, Equity, Inclusion, and Access);
  • Entrepreneurship;
  • Media Literacy/Countering Disinformation;
  • Public Administration;
  • Public/Global Health (including Mental Health);
  • STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics)

Česká Fulbrightova komise získala možnost rozšířit program až o tři projekty, navíc tyto projekty ve jmenovaných oborech jsou plně hrazeny z prostředků americké strany, nikoliv „traditional cost-share“, ve kterém hostitel hradí ubytování a stravné.
Pobyty se musí odehrát mezi lednem 2024/zařím 2025, uzávěrky jsou dvě, 30.9.2023 a 1.3. 2024

Více informací a detaily přihlášky jsou k dispozici ZDE.

2. Mimo tradičních 5 míst se o Fulbright Specialist mohou ucházet i projekty zaměřené na pomoc ukrajinským uprchlíkům a na podporu humanitárních aktivit na Ukrajině. Pobyty se musí odehrávat v České republice, nicméně je možné zvážit i částečnou hybridní podobu a zapojení institucí na Ukrajině. Příkladem může být projekt CEELI, který vloni uspořádal v Praze letní školu pro ukrajinské studenty práv zaměřenou na právní discipliny spojené s budoucí poválečnou obnovou Ukrajiny.

Pro projekty s tímto zaměřením jsou podmínky pro jejich posouzení stejné jako u regulerních žádostí. Jejich financování je traditional cost share.
Více informací a detaily přihlášky ZDE.

10. července 2023