AUTORSKÁ INSCENACE ROCKETS AND BOMBS – IDENTITY SERIES, ZKOUMAJÍCÍ LIDSKOU IDENTITU, BUDE MÍT PREMIÉRU 11. ŘÍJNA V DISKU

Po zářijové premiéře inscenace studentů Činohry se na jeviště DISKu chystá novinka z dílny studentů KALD. Projekt s názvem Rockets and Bombs – Identity Series, jenž propojuje studenty anglického a českého programu, je pokračováním režisérky Tinky Avramové ve výzkumu lidské identity.

„Tématem se zabývám již delší dobu a během svého studia na DAMU jsem zatím vytvořila projekty Doubting IdentityPull My Finger. V prvním případě jsem proti sobě postavila pár - dva herce, kteří se předtím nikdy nesetkali. V rámci druhého projektu jsem již pracovala se skupinou, která sestávala z herců odlišných národností. Vždy mě zajímalo, jak se lidé vypořádávají se vzájemným spolubytím a zároveň odhalují sami sebe. Rockets and Bombs – Identity Series jsou tedy volným pokračováním tohoto předchozího výzkumu,“ vysvětluje režisérka Tinka Avramova a dodává, že současný kolektiv čítá čtyři české studenty a jednu performerku ze zahraničního programu.

Podle režisérky není identita nic stálého. Proměňuje a liší se skrze přítomnost a komunikaci, vyvíjí se a stagnuje, vzniká a upadá. Člověk tak během jednoho dne vystřídá několik identit, podle situace. Na situacích a momentech překvapení je postavena samotná koncepce projektu. Ten se skládá ze série interaktivních, zčásti improvizovaných úkolových sekvencí. Fragmenty improvizace, scénografické prvky, selhání a nemožnost převyprávění příběhů – to vše ústí ve společný zážitek účinkujících i diváků. Díky improvizačním prvkům bude navíc každý večer naprostý unikát.

Představení je založeno na úkolech, z nichž některé jsou předem nazkoušeny, jiné z nich jsou improvizovány na pódiu před publikem. Ale všechno, co se na jevišti děje, je pravda a skutečné. Každý příběh a každá situace se stala nebo se děje v tom daném okamžiku. Nechceme se skrývat za masky a jiné divadelní složky, naším záměrem je spíše odhalit opravdovost každého umělce. Zajímá nás také role publika ve vztahu k jejich vlastním identitám a identitám interpretů na jevišti. Diváci budou konfrontováni se situacemi, které zpochybní tradiční roli publika – jejich pasivitu. Publikum bude podněcováno ke vzájemnému dialogu s interprety a stane se tak spoluautorem našeho výzkumu,“ uzavírá dramaturgyně Ran Jiao.

Autor: kolektiv
Režie: Tinka Avramova
Dramaturgie: Ran Jiao
Scéna/kostýmy: Riin Maide
Vedoucí produkce: Zdeňka Valečková
Produkce: Ondřej Melíšek, Dominik Sosnovec 

HRAJÍ STUDENTI HERECTVÍ KATEDRY ALTERNATIVNÍHO A LOUTKOVÉHO DIVADLA
Jiří Brnula, Lenka Nahodilová, Daniel Horečný, Fedir Kis, Sai Psyn

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU
MgA. Tereza Sochová
MgA. Michal Lázňovský, Ph.D.

veřejná generální zkouška: 10. 10. 2019 v 11:00
premiéra: 11. 10. 2019 v 19:30 v divadle DISK
Nejbližší reprízy: 15.10, 20. 10. a 29.10. vždy od 19:30 v divadle DISK

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením). Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

7. října 2019