V rámci přijímacího řízení je AMU oprávněna posoudit zahraniční vzdělání a kvalifikaci i v případech, kdy AMU neuskutečňuje obsahově obdobný studijní program. Jedná se o posouzení předchozího vzdělání pouze pro interní účely přijímacího řízení na AMU. Jde tedy o odlišný proces, než tzv. "nostrifikace" tj. proces uznávání zahraničního vzdělání (nebo jeho části) a kvalifikace jako rovnocenného se vzděláním získaným v České republice.
Posouzení předchozího vzdělání v rámci přijímacího řízení pro akademický rok 2025/2026 je zpoplatněno ve výši 967,- Kč.
Cizinci, kterým byla v České republice poskytnuta dočasná ochrana podle zákona o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace (Zákon č. 65/2022 Sb., dále jen "Cizinec") mohou postupovat v návaznosti na Výnos rektorky 05_2022_Zvláštní pravidla organizace studia cizinců s dočasnou ochranou, kterým se upravuje opatření pro organizaci studia a rozhodování na Akademii múzických umění v Praze (dále jen „AMU“).
Uchazeči o studium na AMU, kteří jsou Cizinci, mají s ohledem na výše uvedené možnost při prokazování dosaženého předchozího vzdělání doklad (např. maturitní vysvědčení, diplom a další podle § 48 odst. 4 písm. d) a § 48 odst. 5 písm. c) zákona o vysokých školách) nahradit čestným prohlášením takovéto osoby o skutečnostech jinak prokazovaných takovýmto dokladem, pokud tyto doklady k předchozímu vzdělání nemají.
Čestné prohlášení o dosaženém středoškolském vzdělání
Čestné prohlášení o dosaženém vysokoškolském vzdělání
Posouzení zahraničního vzdělání v rámci přijímacího procesu na AMU je poskytováno bezplatně.
Cizinec v rámci nostrifikace doloží také:
- podepsanou prostou kopii statusu držitele dočasné ochrany dle zákona č. 65/2022 Sb., s datem pořízení prosté kopie
- prostou kopii pasu s identifikačními údaji uchazeče.
Podmínkou přijetí ke studiu a získání akademického titulu v kterémkoliv bakalářském studijním programu a v magisterském studijním programu Herectví činoherního divadla dle ust. § 48 odst. 4 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou (ke studiu mohou být přijati také uchazeči s vyšším odborným vzděláním v konzervatoři). Tuto podmínku uchazeč prokazuje:
A) dokladem o obecném uznání zahraničního středoškolského vzdělání v České republice, získaným podle školského zákona (z. č. 561/2004 Sb.)
B) dokladem o udělení Evropského bakalaureátu
C) dokladem automaticky rovnocenným bez dalšího úředního postupu
Uchazeč tedy doloží:
V případě potřeby vyzve AMU uchazeče, aby doložil rovněž následující podklady:
D) zahraničním dokladem o zahraničním středoškolském vzdělání
Pokud nevyplývá z výše uvedených dokladů
Podmínkou přijetí ke studiu a získání akademického titulu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program dle ust. § 48 odst. 5 zákona o vysokých školách, je řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu. Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu a získání akademického titulu.
Prokázání splnění podmínky řádného ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu, resp. ukončení studia v magisterském studijním programu a získaní akademického titulu je možné následujícími doklady:
A) dokladem o obecném uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání v České republice, získaným podle § 89 a 90 zákona o vysokých školách (tzv. nostrifikace)
B) zahraničním dokladem o zahraničním vysokoškolském vzdělání, který je v České republice podle jejích mezinárodních závazku rovnocenný bez dalšího úředního postupu
Německé vysokoškolské kvalifikace (diplomy) osvědčující absolutorium vysokoškolského vzdělání předkládané za účelem dalšího studia, dále příslušných částí studia a jednotlivých zkoušek nejsou rovnocenné automaticky a bez dalšího úředního postupu. Uplatní se na ně postup dle písmene C), avšak výsledek posouzení bude vždy kladný, jak stanoví mezinárodní smlouva.
Uchazeč tedy doloží:
C) zahraničním dokladem o zahraničním vysokoškolském vzdělání
Úředně ověřené kopie či originály výše uvedených podkladů uchazeč zašle v listinné podobě poštou (nelze e-mailem) na adresu fakulty, na kterou se hlásí ke studiu. Konečné datum pro dodání podkladů nalezne na internetových stránkách příslušné fakulty. Uchazeč nevyplňuje žádnou žádost o nostrifikaci.
Podklady, které nejsou v originále vydány v českém, anglickém nebo slovenském jazyce, musí být úředně přeloženy do českého nebo anglického jazyka. Překlad vyhotoví soudní tlumočník (seznam soudních tlumočníků je přístupný na stránkách Ministerstva spravedlnosti na www.justice.cz – znalci a tlumočníci), nebo zastupitelský úřad České republiky v dané zemi. V případě, že úředně ověřený překlad vyhotovuje jiný než český soudní tlumočník, musí být listy s překlady připojeny k ověřeným kopiím dokladů, kterých se týkají, takovým způsobem, který znemožňuje dodatečnou výměnu nebo záměnu listů obsahujících překlad. Překlady připojené k prostým kopiím dokumentů nebudou akceptovány. Pokud jsou dokumenty vydány bilingvně a jedním z jazyků je angličtina, není nutné dokumenty překládat.
Pokud to situace uchazeče vyžaduje, doloží rovněž následující podklady:
Ověřování dokladů o vzdělání
Veškeré podklady, které uchazeč dokládá, musí být předloženy v originále či úředně ověřené kopii a řádně ověřeny, a to v souladu s příslušnými mezinárodními smlouvami:
A) Státy, které s Českou republikou uzavřely smlouvu o právní pomoci
Seznam států, které s Českou republikou uzavřely smlouvu o právní pomoci a postačuje tedy originál či úředně ověřená kopie:
Afghánistán, Albánie, Alžírsko, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Francie, Gruzie, Jemen, Chorvatsko, Korea (KLDR= Severní Korea), Kuba, Kypr, Kyrgyzstán, Maďarsko, Severní Makedonie/FYROM, Moldavsko, Mongolsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Ruská federace, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Sýrie, Španělsko, Ukrajina, Uzbekistán, Vietnam.
B) Státy, které jsou signatáři mnohostranné úmluvy o zjednodušení ověřování cizích veřejných listin
Úmluva o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin (Haag, 5.10.1961, publikované pod č. 45/1999 Sb.m.s.), dále jen „Haagská úmluva".
Dokumenty z následujících států musí být ověřeny ve formě Apostily:
Andorra, Antigua a Barbuda, Argentina, Arménie, Austrálie, Azerbájdžán, Bahamy, Bahrain, Barbados, Belize, Bolívie, Botswana, Brazílie, Brunej Darussalam, Burundi, Cookovy ostrovy, Čína včetně Hong Kong a Macao, Dánsko, Demokratická republika sv. Tomáše a Princova ostrova (od 15. července 2008), Dominika, Dominikánská republika (ověřování apostilní doložkou od 30. 8. 2009), Ekvádor, Estonsko, Fidži, Filipíny, Finsko, území patřící k Francii (tj. Francouzská Polynésie, Francouzské území Affars aIssas, Guadelupe, Guyana, Indonésie, Komorské ostrovy, Martinik, Nová Kaledonie, Réunion, Svatý Pierre a Miquelon, Wallis a Futuna), Grenada (od 7. dubna 2002 - do tohoto data vedena pod Velkou Británií), Guatemala, Honduras, Chile,Indie, Indonésie, Irsko, Island, Itálie, Izrael, Jamajka, Japonsko, JAR, Kanada, Kazachstán, Kolumbie (je akceptována Apostila vydávaná elektronicky), Korejská republika (Jižní Korea), Kosovo, Kostarika, Lesotho, Libérie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malawi, Malta, Maroko, Marshallovy ostrovy, Mauricius, Mexiko, Monako, Namibie, Německo, Nikaragua, Niue, Nizozemí a jeho území (tj. Nizozemské Antily, Aruba), Norsko, Nový Zéland, Omán, Pakistán, Panama, Paraguay, Peru, Portugalsko, Rwanda, Salvador, Samoa, San Marino, Saudská Arábie, Senegal, Seychely, Singapur, Surinam, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Svazijsko, Švédsko, Tádžikistán, Tonga, Trininad a Tobago, Turecko, Uruguay, USA a jejich území (tj. Americká Samoa, Guam, Severní Marianiny Ostrovy (Northem Mariana Islands), Puerto Rico, Panenské ostrovy Spojených státu (Virgin Islands of the United States), Velká Británie a její území (tj. Jersey, the Bailiwick of Guernsey, Ostrov Man, Anguilla, Bermudy, British Antarctic Territory, Britské Panenské ostrovy (British VirginsIslands), Britské Šalamounovy ostrovy (British SolomonIslands), Kajmanské ostrovy, Falklandské ostrovy, Gibraltar, Montserrat, Svatá Helena, Jižní Jiřího a Jižní Sendvičuv Ostrovy (South Georgia and South Sandwich Islands, Turks a Caicos Islands), Vanuatu a Venezuela.
C) Ostatní státy – doklady o ukončení studia musí být superlegalizovány.
V rámci superlegalizace je pravost podpisu a otisku razítek na originálech dokladu ověřena:
! Požadavky na předložení řádně ověřených dokumentů budou splněny i v případě, že uchazeč předloží úředně ověřené kopie z dokumentu, které jsou ověřeny tím z výše uvedených způsobů, který se vztahuje na jím předkládané podklady (např. v případě diplomu z Egyptu předloží žadatel úředně ověřenou kopii superlegalizovaných dokumentů).
! Ve výjimečných případech lze u dokladů ze zemí Evropské unie, Norska, Spojených států amerických, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu nahradit Apostilu úředně ověřenou kopií dokladů (obdobně jako při variantě států, které s Českou republikou uzavřely smlouvu o právní pomoci), pokud bude současně splněna některá z následujících podmínek:
Akademie múzických umění v Praze
Malostranské náměstí 259/12
118 00 Praha 1
IČ: 61384984
DIČ: CZ61384984
ID datové schránky: ikwj9fx