Režisérka a pedagožka FAMU Helena Třeštíková bude hvězdným hostem festivalu dokumentárních filmů IDFA

Nejvýznamnější festival dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu letos uvede retrospektivu Heleny Třeštíkové, k vidění bude šest jejích filmů, včetně dokumentů René a Katka. Režisérka na festivalu představí také svůj výběr deseti nejoblíbenějších dokumentů a povede veřejnou masterclass.

Helena Třeštíková absolvovala Filmovou a televizní fakultu AMU v sedmdesátých letech, obor režie dokumentárního filmu. Od roku 1974 natočila téměř 50 dokumentárních filmů, vetšinou na téma mezilidských vztahů a sociálních problémů, a získala řadu prestižních ocenění, včetně European Film Academy's Best Documentary Award. Od podzimu 2002 je pedagožkou Katedry dokumentární tvorby FAMU, kde vede realizační dílnu.

Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů IDFA, který se letos uskuteční ve dnech 14. až 15 listopadu, je jedním z největších a nejvýznamnějších festivalů svého druhu na světě. Festival je unikátní svým mezinárodním programem, růzností žánrů i společensko-politickým akcentem. Zároveň se zde odehrávají premiéry mnoha filmů, které později bodují i na jiných světových festivalech. https://www.idfa.nl/en/news

11. září 2018