PROJEKT: REG. Č. 311000012
AMU, Seminář prof. Lucy Tateo a prof. Piny Marsico, workshop Bettiny Neuhaus

Fakulta: DAMU

Hostující lektoři: Luca Tateo, Giuseppina Marsico, Bettina Neuhaus

Stručný popis: Cílem projektu je prostřednictvím realizace seminářů a workshopu hostujících zahraničních odborníků navázat mezioborový dialog, seznámit se se současnými trendy v uvažování o pedagogice příslušných předmětů, rozšířit, resp. inovovat, předměty v povinném plánu magisterského a doktorského programu.
V zimním semestru ak. roku 2023/24 budou uspořádány dvě akce se zahraničními pedagogy. První je realizace semináře prof. Lucy Tateo (University of Oslo) a prof. Piny Marsico (University of Salerno) pro studenty magisterského a doktorského studia v rámci předmětu praktické disciplíny Dialogické jednání s vnitřním partnerem. Seminář „Dialogicality from the perspective of Cultural Psychology“ se uskuteční v listopadu 2023 a navazuje na úspěšnou zahraniční spolupráci z předchozích let. V rámci semináře (jenž navazuje na hlavní předmět Dialogické jednání s vnitřním partnerem) v listopadu 2023 prof. Tateo a prof. Marsico uvedou studenty do problematiky z pohledu kulturní psychologie, nabídnou teoretickou perspektivu zkoumání disciplíny Dialogické jednání s vnitřním partnerem, původní disciplíny prof. Ivana Vyskočila, která se zkoumá a studuje na katedře autorské tvorby a pedagogiky, DAMU, od založení katedry v 90. letech. Setkání se studenty bude vedeno také jako příležitost reflektování jejich připravovaných závěrečných prací, což je rovněž navazující akce na uskutečněnou spolupráci z února 2023. Spolupráce je pokračující snahou o mezioborový dialog v mezinárodním kontextu a meziuniverzitní spolupráci na úrovni předmětu.
Druhá akce je realizace čtyřdenního workshopu Bettiny Neuhaus, MA (Netherlands), jedné ze dvou jediných nizozemských certifikovaných lektorek Skinner Release Technique, aby v rámci praktického předmětu pohybové disciplíny pro studenty magisterských programů. Workshop proběhne v únoru 2024. Neuhaus je pedagožka a performerka s bohatými zkušenostmi, je představitelkou post-judsonovské linie postmoderního tance a somatické disciplíny. Spoluprací se navazuje mezioborový mezinárodní dialog, setkání obohatí zkušenost studentů i pedagogů v praxi pedagogiky pohybové disciplíny, nabízí kontakt se současnými trendy v pedagogice i kontextu somatické disciplíny. Neuhaus ve své práci navazuje na práci Julyena Hamiltona, Barre Phillipse, Debory Hay, Steva Paxtona, Lisy Nelson a další velikány postmoderního tance.