Publikování a sdílení dat v režimu otevřeného přístupu, který umožňuje okamžitý, bezplatný, trvalý a neomezený přístup k vědeckým výsledkům, je celosvětově stále více podporováno jak vědeckými institucemi, tak poskytovateli finanční podpory. Zpřístupnění dat dle principů FAIR neznamená zpřístupnění dat bez jakýchkoliv omezení. Cílem je následovat princip, tj. data zpřístupňovat:
„…as open as possible, as closed as necessary“
„…tak otevřeně, jak jen to je možné, tak omezeně, jak je to nezbytně nutné“.
Výzkumná data by, v souladu s touto zásadou, měla být zveřejňována v takovém rozsahu, který maximálně umožní jejich opětovné užití. Na druhou stranu ale může být zveřejnění omezeno, a to právě v rozsahu, který je nezbytný pro ochranu práv a zájmů příjemce, poskytovatele a třetích osob. Mezi tato chráněná práva a zájmy patří typicky právo na ochranu osobních údajů, ochrana bezpečnosti státu, nebo třeba zájem na monetizaci a zužitkování výzkumu institucí, která jej provedla.
Výzkumnými daty se podle Zákona 130/2002 o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (§ 2 Vymezení pojmů, Odstavec 2 písmeno o) rozumí „informace v elektronické podobě, které jsou shromažďovány nebo vytvářeny v průběhu výzkumu, jsou používány jako důkazy nebo které jsou obecně akceptovány výzkumnou obcí jako nezbytné k validaci zjištění a výsledků.“
Evropská směrnice o otevřených datech definuje data následovně: “Výzkumná data (údaje z výzkumu) – zahrnují statistiky, výsledky pokusů, měření, pozorování vyplývající z práce v terénu, výsledky průzkumů, jakož i zvukové a obrazové záznamy z pohovorů. Zahrnují též metadata, specifikace a jiné digitální objekty. Výzkumná data se liší od vědeckých článků, které přinášejí zprávy o zjištěních, jež jsou výsledkem vědeckého výzkumu, a tato zjištění též komentují.”
Výzkumná data by měla naplňovat FAIR principy. Tyto principy popisují, jak by data měla být zpracována, aby byla dohledatelná (Findable), dostupná (Accessible), interoperabilní (Interoperable) a opětovně využitelná (Reusable). Data by měla disponovat standardními formáty, měla by být opatřena metadaty a perzistentními identifikátory (DOI, handle).
S FAIR principy není v rozporu, pokud je přístup k datům podmíněn splněním podmínek (např. podpisem smlouvy a dodržováním smluvních omezení atp. – pokud jde o omezení, která jsou nezbytně nutná a transparentně vysvětlená např. v DMP).
Přestože vědecké články samy o sobě nejsou považovány za výzkumná data, je třeba s nimi také zacházet podle FAIR principů, zejména co se týká vyhledatelnosti a dostupnosti. Je nanejvýš doporučeníhodné s FAIR principy pracovat už od začátku výzkumu.
Podrobný popis FAIR principů v angličtině najdete na webu Go FAIR, na který vedou taktéž odkazy v následujícím přehledu FAIR principů.
Akademie múzických umění v Praze
Malostranské náměstí 259/12
118 00 Praha 1
IČ: 61384984
DIČ: CZ61384984
ID datové schránky: ikwj9fx