Definování výstupů: Určete si, jaké výstupy vzejdou z výzkumu. Půjde o článek, software, dataset nebo jiný typ výstupu?
Financování: Publikování v open access časopisech může být spjato s poplatky (APC – article processing charges), které se mohou pohybovat mezi $100-$10 000. Granty běžně mají tyto poplatky vedeny jako způsobilé náklady, proto na ně pamatujte při sestavování rozpočtu. Další možností je zajistit si finance z rozpočtu vašeho pracoviště. Můžete se též rozhodnout pro tzv. zelenou cestu open access, totiž zveřejnění preprintu či postprintu. Tím se vyhnete placení poplatků, ověřte si ale, že vámi vybraný časopis umožňuje postprinty či preprinty publikovat.
Pozice datastewarda: Plánujete-li větší výzkumný projekt, určete osobu, která bude odpovídat za výzkumná data (datasteward). Může se jednat jak o někoho z výzkumného týmu, tak i o samostatnou pozici. Granty často považují náklady na datastewarda za způsobilý náklad.
Data management plan (DMP): Věnujte pozornost patřičnému naplánování správy svých dat. Některé granty jej přímo vyžadují, v každém případě byste měli už při plánování výzkumu tušit, jestli budete využívat nějaká již existující data, jak data budete ukládat, jak budete přistupovat k problematice GDPR atd. DMP je vhodné tvořit jako živý dokument, který se s postupem projektu aktualizuje.
2. Výběr vhodného časopisu
Volba typu přístupu: Můžete volit mezi zlatou (publikace ve zcela open access časopise) nebo zelenou cestou (uložení preprintu či postprintu ve veřejném repozitáři).
Ověření politiky časopisu: Zkontrolujte, zda zvolený časopis nebo repozitář umožňuje publikaci v open access režimu. Pozor také na podmínky, které se týkají autorských práv a embarg.
Ověření grantových podmínek: Některé granty specifikují, v jakých časopisech mají být výstupy publikovány. Typicky se má například jednat o časopisy, které se umístily v prvním nebo druhém kvartilu dle hodnocení v databázi Web of Science. Ověřte si, že vámi vybraný časopis splňuje grantové podmínky.
3. Práce s daty
Dohledatelnost dat: Ať už vytváříte jakékoli typy a objemy dat, používejte jednoznačný systém označování a popisu dat. Pokud pracujete v týmu, domluvte si jednotný systém popisu. Definujte si též, kdo zodpovídá za data a udržování systému (např. datasteward).
Verzování: Zvažte využití softwaru pro verzování dat, například GitHub, abyste předešli mnoha "finálním" verzím.
Zálohování dat: Pamatujte na vhodné zálohování - např. cloudová uložiště. Zcela nevhodné je mít data uložená pouze na lokálním disku, "flešce" atd.
4. Příprava dat k publikaci
FAIR data: Při vytváření dat a následně při přípravě k publikování dodržujte FAIR principy. Ty mají zajistit, aby byla data dohledatelná, přístupná, funkční a znovu použitelná. Zde najdete odkaz na jednoduchý sebehodnotící nástroj
Kvalitní metadatové popisy: Připravte popisná metadata tak, aby byla data dobře dohledatelná a srozumitelná. Pokud můžete, využijte již definované slovníky.
Formátování dat: Použijte standardní a otevřené formáty (např. CSV pro tabulková data, PDF/A pro dokumenty).
Licencování: Zvolte vhodnou licenci, která definuje, jak mohou ostatní uživatelé s vaším výstupem nakládat (např. Creative Commons). Licenci vybírejte tak, aby byla otevřená, jak jen možno a omezující, jak jen nutno.
5. Publikace a archivace výzkumného výstupu
Publikace v časopise: Pokud publikujete článek, dodržujte pokyny časopisu a zabezpečte všechny potřebné souhlasy. V některých případech si budete muset s vydavatelem dojednat zachování autorských práv tak, abyste mohli patřičným způsobem s článkem nakládat (např. zveřejnit postprint).
Vložení do repozitáře: Nahrajte výstupy do repozitáře dle stanovených pokynů, připojte odpovídající metadata a zkontrolujte, že jsou data viditelná a přístupná veřejnosti.
6. Propagace a další šíření výstupu
ORCID a identifikátory: Použijte identifikátory jako DOI pro citovatelnost a trvalý přístup k výstupům (toto běžně zajišťují repozitáře, jen dbejte na to, aby vaše výstupy identifikátory dostaly). Výzkumníci by měli své ORCID profily pravidelně aktualizovat.
Sdílení v rámci vědecké komunity: Výsledky je možné šířit například přes odborné sítě, jako je ResearchGate, nebo prostřednictvím odborných konferencí.
7. Monitorování a archivace dlouhodobého přístupu
Monitorování citovanosti: Sledujte metriky a citovanost, které vám mohou poskytnout přehled o dopadu výzkumu.
Dlouhodobá archivace: Pro repozitáře zvolte platformy, které zajišťují dlouhodobou archivaci, což zajistí udržitelnost a přístup k datům i po delší době.