AMU K PŘEDSEDNICTVÍ ČR RADĚ EU

Akademie múzických umění v Praze připravila u příležitosti českého předsednictví v Radě EU hned několik akcí

Česká republika převzala od 1. července své historicky druhé předsednictví v Radě Evropské unie. AMU české předsednictví vnímá jako významnou událost, která naši zemi staví do role klíčového aktéra evropského politického dění. Je zásadní o to víc, protože se ČR předsednického křesla ujímáme v době, kdy (nejen) před Evropou stojí spousta výzev a celospolečenských problémů. AMU při této příležitosti připravila několik kulturních a doprovodných událostí, jejichž cílem je nahlédnout priority českého předsednictví, propojit umělce a umělecké vysoké školy napříč Evropou a zařadit tak tvorbu svých studentů do celoevropského kulturního kontextu.

Jeden z nejprestižnějších evropských filmových festivalů ANIMA Brussels (25. února – 6. března 2022) letos věnoval jednu ze svých programových sekcí českým animovaným filmům. V rámci sekce nazvané CZECH-IN festival uvedl několik snímků studentů a studentek FAMU. Jejich tvorbu organizátoři festivalu představili také v rámci části programu nazvané Czech This!, která byla zaměřena především na současnou generaci talentovaných animátorů.

Aktivity školy věnované českému předsednictví pokračovaly dne 22. června akcí Rozehrané priority českého předsednictví , která se odehrála na Vítězném náměstí v Praze. AMU zde společně s dalšími pěti univerzitami sídlícími v hlavním městě představila žákům základních a středních škol i širší veřejnosti formou popularizačních stánků, přednášek a debat priority českého předsednictví v Radě EU.

Prozatím největší akcí, na jejíž organizaci se AMU podílela společně se sdružením CESNET a belgickou Luca School of Arts, byl koncert , který se odehrál 3. července v Sále Martinů na Hudební a taneční fakultě AMU. Během tohoto večera zazněly skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Miloslava Kabeláče v podání hudebníků a hudebnic z HAMU a belgické Luca School of Arts. Koncert byl výjimečný tím, že Prahu a belgický Leven na dálku propojila jedinečná technologie sdružení CESNET, a tak diváci v Sále Martinů měli možnost vidět a slyšet vše, co se zároveň odehrávalo na pódiu v Belgii, a naopak. Koncert byl také živě přenášen na iVysílání České televize, kde je nyní k dispozici ke zhlédnutí ze záznamu .

Studenti a studentky z HAMU dále vystupují na oficiálních akcích Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které u příležitosti českého předsednictví pořádá Dům zahraniční spolupráce.

A pokud by vaše kroky mířily do Bruselu, od 7. 9. můžete v Design Museum Brussels a Pražském domě navštívit  výstavu Design and transformation věnovanou českému designu, kterou připravila Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze a studentky a studenti AMU spolupracovali na jedné její části.

Akademie múzických umění v Praze, sdružení CESNET a belgická Luca School of Arts koncert 3. 7. 2022 (ukázky)

Bohuslav Martinů_Czech Rhapsody

Daniel Matejča (CZ, HAMU) - violin; Timur Sergeyenia (BE, LUCA School of Arts) - piano

Antonín Dvořák_Gipsy melodies (selection)

Natália Zmrhalová (CZ, HAMU) - mezzosoprano; Timur Sergeyenia (BE, LUCA School of Arts) - piano

Antonín Dvořák_Piano trio No. 4 "Dumky"

Martin Kasík (CZ, HAMU) - piano; Geert De Bièvre (BE, LUCA School of Arts) - cello; Lilia Umnova (BE, LUCA School of Arts) - violin

Pátý apoštol

Uplynulý půlrok (červenec až prosinec 2022) proběhl ve znamení českého předsednictví v Radě EU. Vedle politiky to byla příležitost prezentovat v Bruselu naši kulturu. Spolu s UMPRUM jsme tam připravili výstavní projekt Design a transformace, který představil to podstatné ze spolupráce českých firem a designérů za poslední tři dekády. Součástí výstavy byla série šesti animovaných filmů, na jejichž vzniku se podíleli, jak studující animace FAMU tak skladby na HAMU. Součástí vernisáže byla živá hudební performance hudebního kolektivu ve složení Richard Grimm, Haštal Hapka, Tobiáš Horváth, Jan Rösner a Michal Rataj. Záznam vystoupení spolu s Vojtou Kábou z katedry produkce FAMU a Vojtou Polákem přetavili ve videoklip. Richard Grimm komentuje výsledek: „Celý příběh je o tom, že jsme z vesmíru sestoupili na zem, abychom zde našli hlavu Michala Rataje, kterou jsme ztratili. Nakonec jsme ji našli v moři v Belgii, a tak jsme se zastavili ještě v Evropském parlamentu. Snažíme se jim tam vysvětlit, co tady děláme, ale nikdo nám nerozumí, protože komunikujeme mimozemským jazykem. Nakonec odlétáme zpátky i s Ratajovou hlavou do vesmíru. “