Naši studenti sklízí úspěchy doma i v zahraničí

Studenti a absolventi všech tří fakult každoročně získávají ta nejprestižnější tuzemská i zahraniční ocenění za svou uměleckou práci. Ti nejlepší se poté mnohdy stávají i pedagogy, aby své zkušenosti předali následující generaci talentovaných tvůrců.

Úspěchy a ocenění

2021

Filmová a televizní fakulta (FAMU)

 • Magazín o světě animované tvorby Zippy Frames zařadil režisérku a studentku FAMU Dariu Kashcheevu mezi  21 nejnadějnějších režisérek animovaných filmů pro rok 2021. Společně s Michaelou Pavlátovou, vedoucí katedry animované tvorby FAMU, se Daria umístila také v top listu nejlepších režisérů a režisérek posledního čtvrtstoletí.
   
 • Film Mezery Nory Štrbové získal cenu Animánička v kategorii MAXI CZ/SK na festivalu Animénie.
   
 • Greta Stocklassa vyhrála za svůj dokumentární film Kiruna – překrásný nový svět / Kiruna – A Brand New World The Sparrow Award za Objev roku v sekci Mezinárodní dokument na Mezinárodním festivalu Diorama.
   
 • Snímek SH_T Happens Michaely Mihályiové a Davida Štumpfa získal nejvyšší slovenskou cenu Slnko v sieti za nejlepší animovaný film roku 2021. Jejich film se dostal také mezi nominované na prestižního Oscara a dříve v roce 2019 vyhrál Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.
   
 • Absolventka FAMU International Apoorva Satish a Vojtěch Zavadil získali za svůj snímek Kanya cenu za nejlepší sound design v mezinárodní soutěži na festivalu Interfilm Berlin.  
   
 • Studentka FAMU Verica Kordić získala na Mezinárodním festivalu animovaného filmu v Taiwanském Kuandu za svůj snímek Podle Sylvie cenu v kategorii nejlepší studentský film.
   
 • Snímek Jsme si o smrt blíž / Love is Just a Death Away Báry Anny Stejskalové z katedry animované tvorby FAMU byl premiérově uveden na švédském festivalu animovaného filmu REX a sklidil zde Cenu diváků.

2020

Divadelní fakulta (DAMU)

 • Dramaturg, spoluzakladatel legendárního Činoherního klubu a dlouholetý pedagog DAMU profesor Jaroslav Vostrý získal Cenu české akademie divadelníků za svůj celoživotní přínos divadlu. AMU mu také udělila titul emeritní profesor.
   
 • Snímek Vlastníci pedagoga, herce a bývalého vedoucího katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Jiřího Havelky získal Českého lva za nejlepší filmový scénář, nejlepší herecký výkon v hlavní roli (Tereza Ramba) i vedlejší roli (absolventka DAMU Klára Melíšková).
   
 • Herec a interní pedagog katedry činoherního divadla DAMU Ladislav Mrkvička získal Cenu za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli ve filmu Staříci (2019). V roce 2019 získal také Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra

2020

Filmová a televizní fakulta (FAMU)

 • Studenti FAMU uspěli na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. V sekci Česká radost vyhrál cenu za nejlepší český dokumentární film roku 2020 bakalářský film Nová šichta /A New Shift Jindřicha Andrše z katedry dokumentární tvorby. Film zároveň získal cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film 2020, kterou uděluje Institut dokumentárního filmu. V sekci Fascinace: Exprmntl.cz získaly zvláštní uznání filmy Krásně sviť a krásně hleď, z uší roste krasohled Terezy Chudáčkové z Centra audiovizuálních studií FAMU a Kláry Ondračkové z katedry zvukové tvorby FAMU, a Zůstane to mezi náma, řekl Ester Grohové taktéž z CASu.
   
 • Egyptský režisér a absolvent programu FAMU Internationational Sameh Alaa vyhrál Zlatou palmu Festivalu v Cannes za svůj krátký film I am afraid to forget your face. Snímek se tak stal vůbec první Egyptským filmem v historii festivalu, který tuto cenu získal.
   
 • Lun Sevnik z katedry režie získal za film Hra ocenění Vesna za nejlepší studentský film na slovinském festivalu Festival slovenskega filma.
   
 • Film Mezery Nory Štrbové získal ocenění Doc’Anim Award 2020 na festivalu Animatou Genève.
   
 • Dokumentární film Proč se cítím jako kluk? Kateřiny Turečkové, studentky Kkatedry dokumentární tvorby FAMU, získal ocenění za nejlepší film na festivalu Queer Lisboa v kategorii European Schools Short Film Competition.
   
 • Terézia Halamová z Katedry režie získala zvláštní ocenění v soutěži Papaya Young Directors za svůj klip Move honey natočený pro interprety Smolik / Kev Fox.
   
 • Jakub Jirásek z Katedry režie FAMU získal za svůj snímek Nebát se ničeho / Don’t Be a Pussy zvláštní cenu poroty na 22 ročníku festivalu Equinoxio.
   
 • Absolvent katedry animace Martin Smatana získal za svůj film Pouštět draka / The Kite nejvyšší slovenské filmové ocenění  Slnko v sieti za nejlepší animovaný film roku 2020.
   
 • Český zvukař a absolvent FAMU Juraj Mravec získal nominaci na prestižní americkou cenu Emmy v kategorii Nejlepší střih zvuku pro seriál nebo komedii v hrané televizní tvorbě za třetí řadu televizního seriálu Koruna / The Crown.
   
 • Lea Petříková, studentka a pedagožka FAMU, se stala laureátkou první ceny Jacques Derrida Prize, kterou v rámci 26. ročníku cen pro mladé vědce uděluje Francouzské velvyslanectví v Praze.
   
 • Pedagog FAMU a kameraman Josef Špelda získal Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi.
   
 • Studentka FAMU Daria Kashcheeva a její snímek Dcera/Daughter se stali absolutními vítězi soutěže filmových škol organizované mezinárodní asociací filmových a televizních škol CILECT. Krátký animovaný snímek zvítězil také v hlavní soutěži na festivalu Still Voices Short Film Festival a dále získal také cenu Grand Prix Still Voices Short Festival. V roce 2020 tak mladá režisérka se svým filmovým debutem rozšířila sbírku prestižních ocenění, která čítá zhruba 70 cen včetně Křišťálové ceny Festival international du film d'animation d'Annecy či Studentského Oscara za nejlepší mezinárodní animovaný film. Dcera byla dohromady vybrána na téměř 200 filmových soutěží a přehlídek.
   
 • Producent, absolvent FAMU a dlouholetý pedagog zdejší katedry produkce Jaromír Kallista získal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.
   
 • Pedagog Katedry dokumentární tvorby FAMU Martin Mareček zvítězil v dokumentární sekci Cen Český lev za rok 2019 se snímkem Dálava.
   
 • Krátký film režisérů Davida Štumpfa a Miši Mihályiové (Katedra animované tvorby FAMU) SH_T HAPPENS měl premiéru na 76. ročníku prestižního festivalu v Benátkách.

2020

Hudební a taneční fakulta (HAMU)

 • Pianista a pedagog HAMU Ivo Kahánek společně s dirigentem Jakubem Hrůšou získali za svou nahrávku Klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů Cenu Anděl za rok 2019 v kategorii klasické hudby. V roce 2020 album ocenil také prestižní britský časopis BBC Music Magazine jako Nahrávku roku.
   
 • HAMU získala ve spolupráci se sdružením CESNET Evropskou cenu za kulturní dědictví EUROPA NOSTRA 2020. Projekt Přeshraniční spolupráce pro evropskou klasickou hudbu výzkumného pracoviště HAMU Musical Acoustics Research centre (MARC), sdružení CESNET a renomovaných umělců z řad pedagogů HAMU obdržel toto významné evropské ocenění za využití síťových přenosů pro mezinárodní spolupráci v živé kultuře.
   
 • Studenti a absolventi HAMU ovládli prestižní Ceny Classic Prague Awards. Talentem roku se stal pianista Marek Kozák, žák prof. Ivana Klánského, a ocenění za sólistický výkon obdržel houslista Jan Mráček, rovněž student HAMU. V kategorii Komorní výkon převzal ocenění komorní soubor Belfiato Quintet, který tvoří absolventi HAMU.

2019

Snímky studentů Katedry animace FAMU byly nominovány na největší filmový festival animovaných filmů ve francouzském Annecy. Hlavní Křišťálovou cenu získal snímek studentky Darii Kashcheevy Dcera/Daughter, cenou dětské poroty byl pak oceněn film Pouštět draka Martina Smatany.


2019

Trio Incendio složené ze studentů HAMU zvítězilo na 20. ročníku Mezinárodní soutěže Kiejstuta Bacewicze v komorní hře v polské Lodži.


2019

Petr Erbes a Boris Jedinák, absolventi Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, získali společně s celým hereckým ročníkem Cenu ředitele mezinárodního festivalu Setkání/Encounter v kategorii režie za inscenaci Prodané nevěsty v Divadle DISK.


2019

Dokumentaristka a pedagožka Katedry dokumentární tvorby FAMU Helena Třeštíková byla přijata do Americké akademie filmových umění a v následujících letech se bude podílet na hlasování o udílení Oscarů.


2019

Film Kiruna-překrásný nový svět studentky FAMU (Centrum audiovizuálních studií) Grety Stocklassa měl světovou premiéru v hlavní soutěži festivalu dokumentárních filmů Visions Du Reel ve švýcarském Nyonu.


2019

Petr Salaba, student Katedry dokumentární tvorby FAMU, získal na festivalu Academia Film Olomouc cenu Spotlight pro nadějné mladé dokumentaristy za snímek s neobvyklým názvem llllllIIII.


2019

Studenti FAMU oceněni cenami Český lev: šest sošek, včetně ocenění za nejlepší režii, získal snímek Všechno bude absolventa Katedry režie Olma Omerzu, Cenu Magnesia za nejlepší studentský film získal Ondřej Erban (Katedra scenáristiky) a jeho snímek Sto dvacet osm tisíc.


2019

Houslista Milan Al-Ashhab (HAMU) získal ocenění talent roku v rámci cen pro vážnou hudbu Classic Prague Awards.


2019

Animovaný snímek Plody mraků studentky Katedry animované tvorby FAMU Kateřiny Karhánkové byl na festivalu Berlinale vyhlášen nejlepším krátkým filmem pro děti roku 2018.


2018

Komiks Šmelhaus, který vznikl na základě úspěšné spolupráce Ateliéru ilustrace a grafiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a studentů scenáristiky FAMU, získal Cenu Magnezia za nejlepší studentský komiks 2018.


2018

Studentka Katedry animované tvorby FAMU Diana Cam Van Nguyen byla se svým snímkem Spolu sami oceněna na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v kategorii Nejlepší český experimentální snímek roku 2018. Snímek byl v mezinárodní premiéře uveden na filmovém festivalu v Rotterdamu, dále pak na IFF Berlinale a dostal se také do finále BAFTA Student Film Awards.


2018

Snímky studentů Katedry animované tvorby a Katedry dokumentární tvorby FAMU Malá (rež. Diany Cam Van Nguyen) a Komplex epopeje (rež. Jana Strejcovského) byly oceněny na 11. Ročníku Noci filmových nadějí v kategoriích Nejlepší animovaný film a Nejlepší dokumentární film.


2018

Houslista a student HAMU Milan Al-Ashhab se stal absolutním vítězem světové houslové soutěže IX. INTERNATIONALER VIOLINWETTBEWERB WIEN 2018.


2018

Snímek Cukr a sůl režiséra Adama Martince (Katedra režie FAMU) byl vybrán do soutěžní sekce Nest International Film Students Award prestižního filmového festivalu ve španělském San Sebastiánu.


2018

Filmy FAMU ovládly ceny Český lev: Cenu Magnesia za nejlepší studentský film obdržel Michal Blaško (Katedra režie) za snímek Atlantida, 2003, 6 sošek, včetně ceny za nejlepší film, získala Bába z ledu Bohdana Slámy (Katedra režie), Lajka Aurela Klimta (Katedra animované tvorby) získala cenu za nejlepší filmovou scénografii,  Křižáček Václava Kadrnky (Katedra režie) za nejlepší hudbu a Špína Terezy Nvotové za nejlepší střih.


2018

Dokument Mečiar režisérky a studentky FAMU Terezy Nvotové byl oceněn HLAVNÍ CENOU TRILOBIT 2018

 


2017

Debutová road movie scenáristy a režiséra Györgyho Kristófa, absolventa FAMU, byla vybrána do prestižní soutěžní sekce Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes. Film byl původně absolventským filmem FAMU.


2017

Hra absolventky DAMU Barbory Hančilové s názvem Identity vyhrála první místo v Anonymní dramatické soutěži Aura-pontu.


2017

Natálie Schwamová vyhrála klavírní soutěž YAMAHA.


2017

Tvůrčí tým souboru Pomezí, složený z absolventů DAMU (Kateřina Součková, Lukáš Brychta a Štěpán Tretiag) získal Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo.


2017

Happy End, černá komedie o smrti se šťastným koncem Jana Sasky z FAMU, se dostala do užšího výběru deseti filmů kandidujících na studentského Oscara za nejlepší krátký animovaný film.


2017

Dramatickou soutěž o nejlepší krátkou divadelní hru na téma „Pravda“, kterou vyhlašuje DAMU společně s Václav Havel Library Foundation v New Yorku, vyhrál student Katedry činoherního divadla Tomáš Loužný s hrou „HOSTÉ.“


2016

Hraný snímek Furiant režiséra a scénáristy Ondřeje Hudečka získal zvláštní cenu poroty pro krátkometrážní film za režii na Sundance Film Festivalu. Získal také ocenění na festivalu Palm Springs International ShortFest v kategorii studentský hraný film do patnácti minut a byl nominován na studentského Oscara Americké filmové akademie.


2016

Zvuková kompozice Princezna se železnou maskou studenta skladby Martina Klusáka slavila úspěch na prestižní soutěži Phonurgia Nova v Paříži. V kategorii Pierre Schaeffer Discovery se umístila společně se čtyřmi dalšími skladbami autorů do 30 let.


2016

Čerstvá absolventka HAMU, vynikající hornistka Kateřina Javůrková, uspěla v prestižní Mezinárodní interpretační soutěži ARD v Mnichově a získala 2. místo (první nebylo uděleno).


2016

Marek Kozák, student prof. Ivana Klánského, získal fantastické druhé místo v soutěži Pražského jara.


2015

Inscenace Rituální vražda Gorge Mastromase pražského Divadla DISK v režii Adama Svozila získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2015.


2015

Klarinetistka Anna Paulová získala 2. cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Posluchačka doktorandského studia, Jana Černohouzová získala čestné uznání.


2015

Projekt Korekce českého souboru VerTeDance získal prestižní cenu Herald Angel edinburského festivalu Fringe. Na projektu se výrazně autorsky podíleli mladí pedagogové AMU Tereza Ondrová (HAMU) a Jiří Havelka (DAMU).


2013

Dechové trio TRIFOGLIO (Jana Kopicová – hoboj, Jana Černohouzová – klarinet, Denisa Propilková – fagot) získalo 3. cenu v kategorii komorních souborů na soutěži Chieri International Competition 2013. Dále trio získalo 1. místo, titul laureáta a absolutního vítěze na Mezinárodní soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu.


2010

Krátký animovaný film GraffiTiger Libora Pixy z katedry animované tvorby na FAMU získal kromě mnoha dalších ocenění i cenu Magnesia Český lev 2010 a o rok později nominaci za nejlepší zahraniční studentský film na prestižním předávání cen Americké Akademie filmového umění a věd (Oscar).


2009

Posluchačka katedry režie FAMU Zuzana Kirschnerová-Špidlová zvítězila s filmem Bába v kategorii Cinéfondation na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes..