NAŠI STUDující SKLÍZÍ ÚSPĚCHY DOMA I V ZAHRANIČÍ

Studenti a absolventi všech tří fakult každoročně získávají ta nejprestižnější tuzemská i zahraniční ocenění za svou uměleckou práci. Ti nejlepší se poté mnohdy stávají i pedagogy, aby své zkušenosti předali následující generaci talentovaných tvůrců.

Úspěchy a ocenění

2024

Filmová a televizní fakulta (FAMU)

  • Prestižní filmový magazín The Hollywood Reporter přinesl soupis 15 nejlepších filmových škol světa a FAMU je mezi nimi. Do žebříčku se dostala rovněž francouzská La Fémis, polská Lodz Film School či italské Centro Sperimentale di Cinematografia. Se zmiňovanými školami FAMU zároveň spolupracuje a realizuje výměnné studijní pobyty.
     
  • Loutkový film Marie (režie Jan B. Piskač) má za sebou světovou premiéru v USA, mezinárodní premiéry v Portugalsku, Kanadě, Chorvatsku, Itálii či Kosovu, českou premiéru na festivalu Anifilm. Posledním úspěchem je uvedení filmu na Mezinárodním festivalu dětského filmu v Kjótu v Japonsku, kde Piskač zároveň vedl animační workshopy pro děti, mimo jiné také v Českém centru v Tokiu.
     
  • Ve čtvrtek 13. 6. se v pražském Karolinu odehrálo slavnostní předání profesorských titulů prezidentem ČR Petrem Pavlem těm osobnostem, které úspěšně absolvovaly profesorská řízení na vysokých školách. Za AMU titul profesor*ka získali hned tři vyučující: vedoucí katedry scénografie DAMU Jan Štěpánek, vedoucí katedry animované tvorby FAMU Michaela Pavlátová a vedoucí katedry zvukové tvorby FAMU Pavel Rejholec.
     
  • Na festivalu v Karlových Varech měla FAMU výrazné zastoupení. Marie-Magdalena Kochová uvedla rovnou dva filmy, což je úspěch, který se nevidí velmi často. V sekci FUTURE FRAMES Generation NEXT of European Cinema viděli diváci krátkometrážní 35mm film 3MWh, který měl světovou premiéru na prestižním festivalu v Rotterdamu a vznikl jako oborové cvičení kameramanky Kristiny Kůlové. V nesoutěžní sekci Zvláštní uvedení uvedla Kochová citlivý celovečerní debut Ta druhá. V hlavní sekci  viděli diváci celovečerní debut režiséra Adama Martince Mord.
     
  • Studentka katedry fotografie Varvara Goburnova byla vybrána do užšího výběru soutěže Palm* Photo Prize. Její práce byla součástí kolektivní výstavy v Amsterdamu. Palm* Photo Prize je bienální výstava prezentující to nejlepší z nové generace fotografek*fotografů.
     
  • Anidok Přes střepy (režie Natálie Durchánková) se dostal do soutěže Festival international du film d'animation d'Annecy. Byl vybrán do soutěže absolventských filmů.
2023

Filmová a televizní fakulta (FAMU)

  • Animovaný příběh o ztrátě domácího mazlíčka Deniska umřela (režie Philippe Kastner) obdržel zvláštní uznání dětské poroty na festivalu Berlinale, dostal se do semifinále BAFTA, byl uveden na nejvýznamnějším festivalu animovaného filmu ve francouzském Annecy, kanadské Ottawě či na festivalu ve Varšavě. Z mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm si film odnesl ocenění za nejlepší český studentský film a poté jeho režisér převzal i cenu České televize za nejlepší dílo napříč všemi kategoriemi národní soutěže. Snímek byl nominován na Cenu české filmové kritiky za nejlepší krátký film roku 2023, na Českého lva za nejlepší animovaný film roku 2023 a Cenu Magnesii za nejlepší studentský film.
     
  • Snově znepokojivé absolventské drama Electra (režie Daria Kashcheeva) se dostalo do Cannes do prestižní soutěže La Cinef. Vedle toho se Electra prosadila do finále BAFTA a vyhrála cenu za nejlepší krátký film na severoamerickém festivalu v Torontu, na festivalu v Ottawě a dalších. Electra byla zvolena nejlepším krátkým filmem Cen české filmové kritiky za rok 2023 a byla nominována na Českého lva za nejlepší animovaný film a Cenu Magnesii za nejlepší studentský film.
     
  • Animovaný dokument Přes střepy (režie Natálie Durchánková) se dostal do finále Studentských Oscarů. Do nejprestižnější světové soutěže studentské audiovizuální tvorby se dostalo celkem 26 snímků z 22 filmových škol z celého světa – mezi nimi právě jeden film z FAMU zastupující Českou republiku. Film byl rovněž nominován na Cenu české filmové kritiky za nejlepší krátký film roku 2023. Kromě mnoha uvedení získal také cenu za nejlepší studentský film na Manchester Animation Festival.
     
  • Výrazný úspěch zaznamenal se svým uvedením v sekci La Cinef festivalu v Cannes absolventský film z prostředí náboženské sekty Osmý den (režie Petr Pylypčuk, producent Perfilm, koprodukce FAMU a Česká televize).
     
  • Hraný film Mořská sůl (režie Leila Basma, koprodukce Other Stories, FAMU, Road2Films, Stairway Films) měl premiéru na festivalu v Benátkách.
     
  • Užší výběr na Evropskou filmovou cenu (European Film Awards) oslavila němá vizuální báseň Asterión (režie Francesco Montagner, koprodukce Analog Vision a FAMU).
2022

Filmová a televizní fakulta (FAMU)

  • Animovaný autobiografický dokument Diany Cam Van Nguyen z katedry animované tvorby Milý tati se dostal do finále Evropských filmových cen (European Film Awards). Film obrazil téměř světových 130 festivalů, na kterých získal 44 cen. Pět z těchto cen jej kvalifikovalo na cenu Oscar pro rok 2023. Snímek získal Cenu české filmové kritiky za nejlepší krátký film, Českého lva a také Cenu Magnezia za nejlepší studentský film.
     
  • Absolventský film Kdyby radši hořelo Adama Kolomana Rybanského z katedry režie měl světovou premiéru na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale, kde byl uveden v sekci Panorama. Festival patří mezi nejvýznamnější světové filmové přehlídky. Kdyby radši hořelo bylo jediným českým filmem, který letos festival uvedl. Formanovsky laděná satirická komedie se dále promítala na plátnech v Norsku, Německu, Irsku, Anglii, Estonsku, Řecku, Turecku, Číně, Spojených Státech a v neposlední řadě také na Ukrajině.  
     
  • Krátký animovaný film Maják Filipa Krause z katedry animované tvorby se dostal do semifinále prestižní soutěže The Student Academy Award, známé též jako Studentský Oscar.  
     
  • V soutěži světových filmových škol pod hlavičkou asociace CILECT se filmy z FAMU umístily ve všech třech kategoriích - hraný snímek Příběh hrůzostrašné Eliz od Elišky Kováříkové a Adama Struhaly, anidok Milý tati Diany Cam Van Nguyen, který v kategorii dokumentární film obsadil 1. místo a zároveň získal nejvíce bodů ze všech filmů napříč kategoriemi a cenu za diverzitu, a snímek Rudé boty Anny Podskalské.
     
  • Lyrický experimentální snímek Asterión Francesca Montagnera z katedry dokumentární tvorby měl světovou premiéru na prestižním filmovém festivalu ve švýcarském Locarnu v sekci Pardi di domani: Concorso Corti d'autore. Asterión získal také cenu za nejlepší krátký zahraniční film na mezinárodním filmovém festivalu v lotyšské Rize. Film by porotou zároveň zvolen kandidátem na evropskou filmovou cenu EFA 2023.
     
  • Film Trust Game, který režírovala studentka z FAMU International Chihyu Lin, byl vybrán do soutěže významného kameramanského festivalu Camerimage. Kameru filmu dělala studentka magisterského zahraničního programu CINKK na katedře kamery Asmi Chandola.  

Divadelní fakulta (DAMU)

  • Pedagog Katedry alternativního a loutkového divadla a proděkan pro mezinárodní záležitosti DAMU docent Marek Bečka získal se souborem Buchty a loutky ocenění Česká divadelní DNA 2022 za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla.
     
  • Studentka Katedry alternativního a loutkového divadla Antonie Formanová získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v snímku Okupace.
     
  • Scénograf a pedagog Katedry alternativního a loutkového divadla Jan Bažant získal Cenu Vladimíra Boudníka za Grafiku roku 2021.
     
  • Studentka Katedry autorské tvorby a pedagogiky Barbora Šupová získala Cenu Josefa Hlávky, která je určena pro talentované vysokoškolské studenty, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru. Barbora Šupová se v rámci svého doktorského studia na KATaPu věnuje výzkumu sociálně angažovaného divadla s lidmi bez domova.
     
  • Studentka režie činoherního divadla Kateřina Volánková získala s inscenačním týmem studentů KČD Hlavní cenu Mezinárodního studentského festivalu Pécs za nejlepší inscenaci Červ v srdci člověka.
     
  • Studentka herectví činoherního divadla Karolína Knězů získala Cenu náměstka hejtmana na festivalu Dream Factory Ostrava za nejlepší ženský herecký výkon v inscenaci Tancovaczka.
     
  • Scénografka Kateřina Štefková a kostýmní výtvarnice Katarína Hollá (obě též pedagožky Katedry scénografie) byly nominovány na Českého lva – K. Štefková za snímek Zátopek, K. Hollá za film Muž se zaječíma ušima.
     
  • Kostýmní výtvarnice a pedagožka Katedry scénografie Katarína Holla získala ocenění Slnko v Sieti za Nejlepší kostýmy ve filmu Služebníci.

Hudební a taneční fakulta (HAMU)

  • Klarinetistka Kateřina Škardová získala cenu absolutní vítězky Grand Prix na soutěži Zachodniopomorski festival klarnetowy ve Štětíně a dále postoupila do 2. kola v rámci Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.
     
  • Trumpetista Martin Pavluš získal 1. cenu ve 3. kategorii Mezinárodní soutěže dechových nástrojů Brno.
     
  • Dirigentka Alena Jelínková a flétnistka Klára Jasenčáková a získaly Cenu děkana.
     
  • Klavírista Matyáš Novák se jako jediný Čech dostal do finále klavírní soutěže v Santanderu, která je odbornou veřejností řazena mezi nejprestižnější svého druhu.
     
  • Klavírista Vojtěch Trubač dosáhl skvělého úspěchu na Mezinárodní soutěži F. Chopina v Darmstadtu, když společně s Mateuszem Tomicou z Polska zvítězili, získali tituly laureátů a 2. cenu ex aequo (první cena nebyla udělena).
     
  • Absolutním vítězem soutěže „Karel Ditters z Dittersdorfu a hudební klasicismus“ se stalo Trio Mare (Martina Bártová - housle, Kateřina Škardová - klarinet, Nikola Valentová – klavír)
     
  • Zpěvák Radek Martinec v rámci Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech obdržel 1. místo v kategorii Junior a 1. místo v kategorii Píseň.
     
  • Zpěvák Jakub Trnečka v rámci Mezinárodní pěvecké soutěže Olomouc obdržel 1. místo v kategorii 7.B.
     
  • Marimbista Ladislav Bilan v rámci Festivalu Pražské jaro uvedl svůj samostatný koncert.
     
  • Houslista Jan Mráček hostoval v květnu 2022 jako koncertní mistr v Berliner Philharmoniker.
     
  • Houslista Daniel Matejča získal 1. cenu v soutěži Eurovision Young Musicians - Francie, Montepellier.
     
  • V rámci Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, se v oborech housle a komorní hra s klavírem umístili studenti HAMU: housle: 1. místo - Kristian Mráček, 2. místo - Natálie Toperczerová, 3. místo - Kristýna Jungová, čestné uznání: Terézia Hledíková; komorní hra s klavírem: 1. místo - Trio Gaudium (Gabriela Barillová, Adam Klánský, Anna Knoulichová), 2. místo - Trio OctOpus (Markéta Dominikusová, Matyáš Keller, Markéta Sinkulová), 2. místo - Trio Mráček (Kristian Mráček, Dominik Velek, Veronika Jaklová), 3. místo - Trio Vyšehrad (Natálie Toperczerová, David Pěruška, Pavol Praženica)
2021

Hudební a taneční fakulta (HAMU)

  • Studenti HAMU získali ceny v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů. 26. ročník interpretační soutěže byl letos otevřen oborům violoncello a zpěv. Sopranistka Kristýna Kůstková a tenorista Petr Dvořák získali 2. cenu v oboru zpěv. Dora Hájková získala 3. cenu v oboru violoncello. Violoncellista Jakub William Gráf získal cenu Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za nejlepší interpretaci díla V. Kalabise v oboru violoncello.
     
  • Klavírista a doktorand HAMU Marek Kozák se stal laureátem prestižní mezinárodní klavírní soutěže „Concours Géza Anda“ a získal třetí místo. Do této mimořádně náročné čtyřkolové soutěže se vůbec poprvé dostal český účastník.
     
  • Matouš Zukal, student oboru klavír, se probojoval do finále soutěže Pražského jara, kde získal 2. místo a obdržel Cenu nadace Gideona Kleina pro nejúspěšnějšího českého účastníka v celé soutěži. Šimon Truszka s Kukal Quartet získali 3. cenu v soutěžním oboru Smyčcové kvarteto.
     
  • Jan Mráček, student oboru housle a koncertní mistr České filharmonie, se stal laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let.
     
  • Absolvent a pedagog HAMU, klavírista Ivo Kahánek získal nominaci na prestižní světové hudební ceny IMCA - International Classical Music Awards za nahrávku - CD set Dvořák - The Complete Piano Works (vyd. Supraphon).
     
  • Ráchel Skleničková, čerstvá absolventka oboru klavír, získala Cenu Josefa Hlávky 2021 pro mimořádně nadané umělce.  
     
  • Absolvent a pedagog HAMU, klavírista Jan Bartoš, společně s dirigentem Jakubem Hrůšou (absolventem HAMU) a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, získali cenu České hudební akademie - Anděl Coca-Cola 2020 v kategorii klasika. Sošku získali za album se skladbami Vítězslava Nováka – Klavírním koncertem a symfonickou básní Toman a lesní panna.  
     
  • Dirigent Jakub Hrůša, absolvent HAMU, získal dvě nominace na prestižní světové hudební ceny IMCA - International Classical Music Awards za nahrávky symfonií Gustava Mahlera a Antona Brucknera, které vznikly ve spolupráci s Bamberskými symfoniky.

Divadelní fakulta (DAMU)

  • Herec, režisér a pedagog Katedry alternativního a loutkového divadla Jiří Havelka získal za svou filmovou dokuinscenaci Očitý svědek Cenu Rudolfa Medka, kterou uděluje Národní knihovna České republiky badatelům, spisovatelům, nakladatelům, filmovým tvůrcům, novinářům a dalším odborníkům z oblasti vědy a kultury zabývající se česko-ruskými (československo-sovětskými) vztahy ve 20.století.
     
  • Studentka Katedry činoherního divadla Margaryta Lebedzeva získala 2. místo v soutěži One-Minute Play Contest pořádané Academy of Theatre, Radio, Film and Television v Lublani za svou za minutovou rozhlasovou hru Hodiny.
     
  • Studenti Katedry činoherního divadla byli ocenění Cenou Evalda Schorma. První místo získal Tomáš Ráliš se svou původní hrou Sorex, o třetí místo se podělila Monika Hliněnská, která cenu získala za dramatizaci románu Stefana Zweiga Netrpělivost srdce, s Josefem Doležalem, který byl oceněn za původní hru Harlekýn je mrtvý.
     
  • Scénograf, loutkář, grafik a pedagog Katedry alternativního a loutkového divadla Jan Bažant získal Cenu divadelní kritiky 2020 v kategorii Scénografie roku za výpravu k inscenaci Kabinet zázraků neboli Orbis pictus.
     
  • Student Katedry autorské tvorby a pedagogiky Vít Zeman získal za svou krátkou divadelní hru Jednostranná/The Only Page 3. místo v mezinárodní soutěži The International One-Minute Play Contest for Students 2021 pořádané pod záštitou The Academy of Theatre, Radio, Film and Television – University of Ljubljana.
     
  • Režisér, divadelní teoretik a pedagog Katedry teorie a kritiky Radovan Lipus získal Českou cenu za architekturu v kategorii výjimečný počin za režii dokumentárního seriálu Šumná města a Šumné stopy. Seriál byl oceněn také Cenou statutárního města Třince za reprezentaci města Třince jako uznání za mimořádný přínos na poli kultury v oblasti divadelní, televizní a rozhlasové režie.
     
  • Inscenace ZAHRADNÍČEK / Vše mé je tvé režiséra a pedagoga Katedry činoherního divadla Jana Nebeského získala Cenu divadelní kritiky v kategorii nejlepší inscenace roku 2020.
     
  • Dramaturg, režisér, divadelní teoretik a pedagog Jaroslav Vostrý získal Cenu Thálie 2020 za celoživotní přínos českému divadlu.
     
  • Absolventka Katedry teorie a kritiky Hana Dolejší Lehečková získala Cena Jiřího Ortena za svůj román Svatá hlava.


    Filmová a televizní fakulta (FAMU)

  • Animovaný dokument Milý tati, který režírovala absolventka Katedry animované tvorby FAMU Diana Cam Van Nguyen, získal Cenu za nejlepší animovaný film na festivalu Festival du nouveau cinéma - FNC v Kanadě. Na festivalu BFI London Film Festival snímek získal Cenu za nejlepší krátký film. Ze soutěže Toronto International Film Festival si film odnesl zvláštní uznání poroty v kategorii IMDbPro Short Cuts Share her Journey Award. Film měl také premiéru na prestižním festivalu v Locarnu.
     
  • Krátký animovaný film Rudé boty studentky Katedry animované tvorby FAMU Anny Podskalské reprezentoval Českou republiku na mezinárodním filmovém festivalu ve francouzském Cannes, nejvýznamnější filmové události vůbec, kde měl svou mezinárodní premiéru ve studentské soutěži Cinéfondation.
     
  • Filmy Anatomie českého odpoledne režiséra Adama Martince z katedry režie a Jsme si o smrt blíž Báry Anny Stejskalové z katedry animované tvorby zvítězily v soutěži filmových škol z celého světa, které jsou organizované v mezinárodní asociací filmových a televizních škol CILECT (Centre international de liaison des écoles de cinéma et de télévision). V kategorii fikční film získal film Anatomie českého odpoledne získal nejvíce bodů ze všech filmů a umístil se tak na prvním místě. Film Jsme si o smrt blíž se umístil na třetím místě v kategorii animace. Letos se soutěže zúčastnilo 116 filmových škol.
     
  • Film Brotherhood režiséra a absolventa katedry dokumentární tvorby Francesca Montagnera vyhrál hlavní cenu Pardo d’oro (Zlatý leopard) v soutěži Concorso Cineasti del presente, která se zaměřuje na debuty a druhé filmy nadějných filmařů, na Locarno Film Festival.
     
  • Anatomie českého odpoledne Adama Martince získala Českého lva za Nejlepší krátký film a Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.
     
  • Magazín o světě animované tvorby Zippy Frames zařadil režisérku a studentku FAMU Dariu Kashcheevu mezi  21 nejnadějnějších režisérek animovaných filmů pro rok 2021. Společně s Michaelou Pavlátovou, vedoucí katedry animované tvorby FAMU, se Daria umístila také v top listu nejlepších režisérů a režisérek posledního čtvrtstoletí.
     
  • Film Mezery Nory Štrbové získal cenu Animánička v kategorii MAXI CZ/SK na festivalu Animénie.
     
  • Greta Stocklassa vyhrála za svůj dokumentární film Kiruna – překrásný nový svět / Kiruna – A Brand New World The Sparrow Award za Objev roku v sekci Mezinárodní dokument na Mezinárodním festivalu Diorama.
     
  • Snímek SH_T Happens Michaely Mihályiové a Davida Štumpfa získal nejvyšší slovenskou cenu Slnko v sieti za nejlepší animovaný film roku 2021. Jejich film se dostal také mezi nominované na prestižního Oscara a dříve v roce 2019 vyhrál Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.
     
  • Absolventka FAMU International Apoorva Satish a Vojtěch Zavadil získali za svůj snímek Kanya cenu za nejlepší sound design v mezinárodní soutěži na festivalu Interfilm Berlin.  
     
  • Studentka FAMU Verica Kordić získala na Mezinárodním festivalu animovaného filmu v Taiwanském Kuandu za svůj snímek Podle Sylvie cenu v kategorii nejlepší studentský film.
     
  • Snímek Jsme si o smrt blíž / Love is Just a Death Away Báry Anny Stejskalové z katedry animované tvorby FAMU byl premiérově uveden na švédském festivalu animovaného filmu REX a sklidil zde Cenu diváků.
2020

Divadelní fakulta (DAMU)

  • Dramaturg, spoluzakladatel legendárního Činoherního klubu a dlouholetý pedagog DAMU profesor Jaroslav Vostrý získal Cenu české akademie divadelníků za svůj celoživotní přínos divadlu. AMU mu také udělila titul emeritní profesor.
     
  • Snímek Vlastníci pedagoga, herce a bývalého vedoucího katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Jiřího Havelky získal Českého lva za nejlepší filmový scénář, nejlepší herecký výkon v hlavní roli (Tereza Ramba) i vedlejší roli (absolventka DAMU Klára Melíšková).
     
  • Herec a interní pedagog katedry činoherního divadla DAMU Ladislav Mrkvička získal Cenu za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli ve filmu Staříci (2019). V roce 2019 získal také Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Filmová a televizní fakulta (FAMU)

  • Studenti FAMU uspěli na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. V sekci Česká radost vyhrál cenu za nejlepší český dokumentární film roku 2020 bakalářský film Nová šichta /A New Shift Jindřicha Andrše z katedry dokumentární tvorby. Film zároveň získal cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film 2020, kterou uděluje Institut dokumentárního filmu. V sekci Fascinace: Exprmntl.cz získaly zvláštní uznání filmy Krásně sviť a krásně hleď, z uší roste krasohled Terezy Chudáčkové z Centra audiovizuálních studií FAMU a Kláry Ondračkové z katedry zvukové tvorby FAMU, a Zůstane to mezi náma, řekl Ester Grohové taktéž z CASu.
     
  • Egyptský režisér a absolvent programu FAMU Internationational Sameh Alaa vyhrál Zlatou palmu Festivalu v Cannes za svůj krátký film I am afraid to forget your face. Snímek se tak stal vůbec první Egyptským filmem v historii festivalu, který tuto cenu získal.
     
  • Lun Sevnik z katedry režie získal za film Hra ocenění Vesna za nejlepší studentský film na slovinském festivalu Festival slovenskega filma.
     
  • Film Mezery Nory Štrbové získal ocenění Doc’Anim Award 2020 na festivalu Animatou Genève.
     
  • Dokumentární film Proč se cítím jako kluk? Kateřiny Turečkové, studentky Kkatedry dokumentární tvorby FAMU, získal ocenění za nejlepší film na festivalu Queer Lisboa v kategorii European Schools Short Film Competition.
     
  • Terézia Halamová z Katedry režie získala zvláštní ocenění v soutěži Papaya Young Directors za svůj klip Move honey natočený pro interprety Smolik / Kev Fox.
     
  • Jakub Jirásek z Katedry režie FAMU získal za svůj snímek Nebát se ničeho / Don’t Be a Pussy zvláštní cenu poroty na 22 ročníku festivalu Equinoxio.
     
  • Absolvent katedry animace Martin Smatana získal za svůj film Pouštět draka / The Kite nejvyšší slovenské filmové ocenění  Slnko v sieti za nejlepší animovaný film roku 2020.
     
  • Český zvukař a absolvent FAMU Juraj Mravec získal nominaci na prestižní americkou cenu Emmy v kategorii Nejlepší střih zvuku pro seriál nebo komedii v hrané televizní tvorbě za třetí řadu televizního seriálu Koruna / The Crown.
     
  • Lea Petříková, studentka a pedagožka FAMU, se stala laureátkou první ceny Jacques Derrida Prize, kterou v rámci 26. ročníku cen pro mladé vědce uděluje Francouzské velvyslanectví v Praze.
     
  • Pedagog FAMU a kameraman Josef Špelda získal Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi.
     
  • Studentka FAMU Daria Kashcheeva a její snímek Dcera/Daughter se stali absolutními vítězi soutěže filmových škol organizované mezinárodní asociací filmových a televizních škol CILECT. Krátký animovaný snímek zvítězil také v hlavní soutěži na festivalu Still Voices Short Film Festival a dále získal také cenu Grand Prix Still Voices Short Festival. V roce 2020 tak mladá režisérka se svým filmovým debutem rozšířila sbírku prestižních ocenění, která čítá zhruba 70 cen včetně Křišťálové ceny Festival international du film d'animation d'Annecy či Studentského Oscara za nejlepší mezinárodní animovaný film. Dcera byla dohromady vybrána na téměř 200 filmových soutěží a přehlídek.
     
  • Producent, absolvent FAMU a dlouholetý pedagog zdejší katedry produkce Jaromír Kallista získal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.
     
  • Pedagog Katedry dokumentární tvorby FAMU Martin Mareček zvítězil v dokumentární sekci Cen Český lev za rok 2019 se snímkem Dálava.
     
  • Krátký film režisérů Davida Štumpfa a Miši Mihályiové (Katedra animované tvorby FAMU) SH_T HAPPENS měl premiéru na 76. ročníku prestižního festivalu v Benátkách.

Hudební a taneční fakulta (HAMU)

  • Pianista a pedagog HAMU Ivo Kahánek společně s dirigentem Jakubem Hrůšou získali za svou nahrávku Klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů Cenu Anděl za rok 2019 v kategorii klasické hudby. V roce 2020 album ocenil také prestižní britský časopis BBC Music Magazine jako Nahrávku roku.
     
  • HAMU získala ve spolupráci se sdružením CESNET Evropskou cenu za kulturní dědictví EUROPA NOSTRA 2020. Projekt Přeshraniční spolupráce pro evropskou klasickou hudbu výzkumného pracoviště HAMU Musical Acoustics Research centre (MARC), sdružení CESNET a renomovaných umělců z řad pedagogů HAMU obdržel toto významné evropské ocenění za využití síťových přenosů pro mezinárodní spolupráci v živé kultuře.
     
  • Studenti a absolventi HAMU ovládli prestižní Ceny Classic Prague Awards. Talentem roku se stal pianista Marek Kozák, žák prof. Ivana Klánského, a ocenění za sólistický výkon obdržel houslista Jan Mráček, rovněž student HAMU. V kategorii Komorní výkon převzal ocenění komorní soubor Belfiato Quintet, který tvoří absolventi HAMU.
2019

  • Snímky studentů Katedry animace FAMU byly nominovány na největší filmový festival animovaných filmů ve francouzském Annecy. Hlavní Křišťálovou cenu získal snímek studentky Darii Kashcheevy Dcera/Daughter, cenou dětské poroty byl pak oceněn film Pouštět draka Martina Smatany.
     
  • Trio Incendio složené ze studentů HAMU zvítězilo na 20. ročníku Mezinárodní soutěže Kiejstuta Bacewicze v komorní hře v polské Lodži.
     
  • Petr Erbes a Boris Jedinák, absolventi Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, získali společně s celým hereckým ročníkem Cenu ředitele mezinárodního festivalu Setkání/Encounter v kategorii režie za inscenaci Prodané nevěsty v Divadle DISK.
     
  • Dokumentaristka a pedagožka Katedry dokumentární tvorby FAMU Helena Třeštíková byla přijata do Americké akademie filmových umění a v následujících letech se bude podílet na hlasování o udílení Oscarů.
     
  • Film Kiruna-překrásný nový svět studentky FAMU (Centrum audiovizuálních studií) Grety Stocklassa měl světovou premiéru v hlavní soutěži festivalu dokumentárních filmů Visions Du Reel ve švýcarském Nyonu.
     
  • Studenti FAMU oceněni cenami Český lev: šest sošek, včetně ocenění za nejlepší režii, získal snímek Všechno bude absolventa Katedry režie Olma Omerzu, Cenu Magnesia za nejlepší studentský film získal Ondřej Erban (Katedra scenáristiky) a jeho snímek Sto dvacet osm tisíc.
     
  • Houslista Milan Al-Ashhab (HAMU) získal ocenění talent roku v rámci cen pro vážnou hudbu Classic Prague Awards.
     
  • Animovaný snímek Plody mraků studentky Katedry animované tvorby FAMU Kateřiny Karhánkové byl na festivalu Berlinale vyhlášen nejlepším krátkým filmem pro děti roku 2018.
2018

  • Komiks Šmelhaus, který vznikl na základě úspěšné spolupráce Ateliéru ilustrace a grafiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a studentů scenáristiky FAMU, získal Cenu Magnezia za nejlepší studentský komiks 2018.
     
  • Studentka Katedry animované tvorby FAMU Diana Cam Van Nguyen byla se svým snímkem Spolu sami oceněna na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v kategorii Nejlepší český experimentální snímek roku 2018. Snímek byl v mezinárodní premiéře uveden na filmovém festivalu v Rotterdamu, dále pak na IFF Berlinale a dostal se také do finále BAFTA Student Film Awards.
     
  • Snímky studentů Katedry animované tvorby a Katedry dokumentární tvorby FAMU Malá (rež. Diany Cam Van Nguyen) a Komplex epopeje (rež. Jana Strejcovského) byly oceněny na 11. Ročníku Noci filmových nadějí v kategoriích Nejlepší animovaný film a Nejlepší dokumentární film.
     
  • Houslista a student HAMU Milan Al-Ashhab se stal absolutním vítězem světové houslové soutěže IX. INTERNATIONALER VIOLINWETTBEWERB WIEN 2018.
     
  • Snímek Cukr a sůl režiséra Adama Martince (Katedra režie FAMU) byl vybrán do soutěžní sekce Nest International Film Students Award prestižního filmového festivalu ve španělském San Sebastiánu.
     
  • Filmy FAMU ovládly ceny Český lev: Cenu Magnesia za nejlepší studentský film obdržel Michal Blaško (Katedra režie) za snímek Atlantida, 2003, 6 sošek, včetně ceny za nejlepší film, získala Bába z ledu Bohdana Slámy (Katedra režie), Lajka Aurela Klimta (Katedra animované tvorby) získala cenu za nejlepší filmovou scénografii,  Křižáček Václava Kadrnky (Katedra režie) za nejlepší hudbu a Špína Terezy Nvotové za nejlepší střih.
2017

  • Debutová road movie scenáristy a režiséra Györgyho Kristófa, absolventa FAMU, byla vybrána do prestižní soutěžní sekce Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes. Film byl původně absolventským filmem FAMU.
     
  • Hra absolventky DAMU Barbory Hančilové s názvem Identity vyhrála první místo v Anonymní dramatické soutěži Aura-pontu.
  • Natálie Schwamová vyhrála klavírní soutěž YAMAHA.
     
  • Tvůrčí tým souboru Pomezí, složený z absolventů DAMU (Kateřina Součková, Lukáš Brychta a Štěpán Tretiag) získal Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo.
     
  • Happy End, černá komedie o smrti se šťastným koncem Jana Sasky z FAMU, se dostala do užšího výběru deseti filmů kandidujících na studentského Oscara za nejlepší krátký animovaný film.
     
  • Dramatickou soutěž o nejlepší krátkou divadelní hru na téma „Pravda“, kterou vyhlašuje DAMU společně s Václav Havel Library Foundation v New Yorku, vyhrál student Katedry činoherního divadla Tomáš Loužný s hrou „HOSTÉ.“
2016

  • Hraný snímek Furiant režiséra a scénáristy Ondřeje Hudečka získal zvláštní cenu poroty pro krátkometrážní film za režii na Sundance Film Festivalu. Získal také ocenění na festivalu Palm Springs International ShortFest v kategorii studentský hraný film do patnácti minut a byl nominován na studentského Oscara Americké filmové akademie.
     
  • Zvuková kompozice Princezna se železnou maskou studenta skladby Martina Klusáka slavila úspěch na prestižní soutěži Phonurgia Nova v Paříži. V kategorii Pierre Schaeffer Discovery se umístila společně se čtyřmi dalšími skladbami autorů do 30 let.
     
  • Čerstvá absolventka HAMU, vynikající hornistka Kateřina Javůrková, uspěla v prestižní Mezinárodní interpretační soutěži ARD v Mnichově a získala 2. místo (první nebylo uděleno).
     
  • Marek Kozák, student prof. Ivana Klánského, získal fantastické druhé místo v soutěži Pražského jara.
2015

  • Inscenace Rituální vražda Gorge Mastromase pražského Divadla DISK v režii Adama Svozila získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2015.
     
  • Klarinetistka Anna Paulová získala 2. cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Posluchačka doktorandského studia, Jana Černohouzová získala čestné uznání.
     
  • Projekt Korekce českého souboru VerTeDance získal prestižní cenu Herald Angel edinburského festivalu Fringe. Na projektu se výrazně autorsky podíleli mladí pedagogové AMU Tereza Ondrová (HAMU) a Jiří Havelka (DAMU).
2013

Dechové trio TRIFOGLIO (Jana Kopicová – hoboj, Jana Černohouzová – klarinet, Denisa Propilková – fagot) získalo 3. cenu v kategorii komorních souborů na soutěži Chieri International Competition 2013. Dále trio získalo 1. místo, titul laureáta a absolutního vítěze na Mezinárodní soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu.

2010

Krátký animovaný film GraffiTiger Libora Pixy z katedry animované tvorby na FAMU získal kromě mnoha dalších ocenění i cenu Magnesia Český lev 2010 a o rok později nominaci za nejlepší zahraniční studentský film na prestižním předávání cen Americké Akademie filmového umění a věd (Oscar).

2009

Posluchačka katedry režie FAMU Zuzana Kirschnerová-Špidlová zvítězila s filmem Bába v kategorii Cinéfondation na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.