Naši studenti sklízí úspěchy doma i v zahraničí

Studenti a absolventi všech tří fakult každoročně získávají ta nejprestižnější tuzemská i zahraniční ocenění za svou uměleckou práci. Ti nejlepší se poté mnohdy stávají i pedagogy, aby své zkušenosti předali následující generaci talentovaných tvůrců.

Úspěchy a ocenění

2019

Snímky studentů Katedry animace FAMU byly nominovány na největší filmový festival animovaných filmů ve francouzském Annecy. Hlavní Křišťálovou cenu získal snímek studentky Darii Kashcheevy Dcera/Daughter, cenou dětské poroty byl pak oceněn film Pouštět draka Martina Smatany.


2019

Trio Incendio složené ze studentů HAMU zvítězilo na 20. ročníku Mezinárodní soutěže Kiejstuta Bacewicze v komorní hře v polské Lodži.


2019

Petr Erbes a Boris Jedinák, absolventi Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, získali společně s celým hereckým ročníkem Cenu ředitele mezinárodního festivalu Setkání/Encounter v kategorii režie za inscenaci Prodané nevěsty v Divadle DISK.


2019

Dokumentaristka a pedagožka Katedry dokumentární tvorby FAMU Helena Třeštíková byla přijata do Americké akademie filmových umění a v následujících letech se bude podílet na hlasování o udílení Oscarů.


2019

Film Kiruna-překrásný nový svět studentky FAMU (Centrum audiovizuálních studií) Grety Stocklassa měl světovou premiéru v hlavní soutěži festivalu dokumentárních filmů Visions Du Reel ve švýcarském Nyonu.


2019

Petr Salaba, student Katedry dokumentární tvorby FAMU, získal na festivalu Academia Film Olomouc cenu Spotlight pro nadějné mladé dokumentaristy za snímek s neobvyklým názvem llllllIIII.


2019

Studenti FAMU oceněni cenami Český lev: šest sošek, včetně ocenění za nejlepší režii, získal snímek Všechno bude absolventa Katedry režie Olma Omerzu, Cenu Magnesia za nejlepší studentský film získal Ondřej Erban (Katedra scenáristiky) a jeho snímek Sto dvacet osm tisíc.


2019

Houslista Milan Al-Ashhab (HAMU) získal ocenění talent roku v rámci cen pro vážnou hudbu Classic Prague Awards.


2019

Animovaný snímek Plody mraků studentky Katedry animované tvorby FAMU Kateřiny Karhánkové byl na festivalu Berlinale vyhlášen nejlepším krátkým filmem pro děti roku 2018.


2018

Komiks Šmelhaus, který vznikl na základě úspěšné spolupráce Ateliéru ilustrace a grafiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a studentů scenáristiky FAMU, získal Cenu Magnezia za nejlepší studentský komiks 2018.


2018

Studentka Katedry animované tvorby FAMU Diana Cam Van Nguyen byla se svým snímkem Spolu sami oceněna na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v kategorii Nejlepší český experimentální snímek roku 2018. Snímek byl v mezinárodní premiéře uveden na filmovém festivalu v Rotterdamu, dále pak na IFF Berlinale a dostal se také do finále BAFTA Student Film Awards.


2018

Snímky studentů Katedry animované tvorby a Katedry dokumentární tvorby FAMU Malá (rež. Diany Cam Van Nguyen) a Komplex epopeje (rež. Jana Strejcovského) byly oceněny na 11. Ročníku Noci filmových nadějí v kategoriích Nejlepší animovaný film a Nejlepší dokumentární film.


2018

Houslista a student HAMU Milan Al-Ashhab se stal absolutním vítězem světové houslové soutěže IX. INTERNATIONALER VIOLINWETTBEWERB WIEN 2018.


2018

Snímek Cukr a sůl režiséra Adama Martince (Katedra režie FAMU) byl vybrán do soutěžní sekce Nest International Film Students Award prestižního filmového festivalu ve španělském San Sebastiánu.


2018

Filmy FAMU ovládly ceny Český lev: Cenu Magnesia za nejlepší studentský film obdržel Michal Blaško (Katedra režie) za snímek Atlantida, 2003, 6 sošek, včetně ceny za nejlepší film, získala Bába z ledu Bohdana Slámy (Katedra režie), Lajka Aurela Klimta (Katedra animované tvorby) získala cenu za nejlepší filmovou scénografii,  Křižáček Václava Kadrnky (Katedra režie) za nejlepší hudbu a Špína Terezy Nvotové za nejlepší střih.


2018

Dokument Mečiar režisérky a studentky FAMU Terezy Nvotové byl oceněn HLAVNÍ CENOU TRILOBIT 2018

 


2017

Debutová road movie scenáristy a režiséra Györgyho Kristófa, absolventa FAMU, byla vybrána do prestižní soutěžní sekce Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes. Film byl původně absolventským filmem FAMU.


2017

Hra absolventky DAMU Barbory Hančilové s názvem Identity vyhrála první místo v Anonymní dramatické soutěži Aura-pontu.


2017

Natálie Schwamová vyhrála klavírní soutěž YAMAHA.


2017

Tvůrčí tým souboru Pomezí, složený z absolventů DAMU (Kateřina Součková, Lukáš Brychta a Štěpán Tretiag) získal Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo.


2017

Happy End, černá komedie o smrti se šťastným koncem Jana Sasky z FAMU, se dostala do užšího výběru deseti filmů kandidujících na studentského Oscara za nejlepší krátký animovaný film.


2017

Dramatickou soutěž o nejlepší krátkou divadelní hru na téma „Pravda“, kterou vyhlašuje DAMU společně s Václav Havel Library Foundation v New Yorku, vyhrál student Katedry činoherního divadla Tomáš Loužný s hrou „HOSTÉ.“


2016

Hraný snímek Furiant režiséra a scénáristy Ondřeje Hudečka získal zvláštní cenu poroty pro krátkometrážní film za režii na Sundance Film Festivalu. Získal také ocenění na festivalu Palm Springs International ShortFest v kategorii studentský hraný film do patnácti minut a byl nominován na studentského Oscara Americké filmové akademie.


2016

Zvuková kompozice Princezna se železnou maskou studenta skladby Martina Klusáka slavila úspěch na prestižní soutěži Phonurgia Nova v Paříži. V kategorii Pierre Schaeffer Discovery se umístila společně se čtyřmi dalšími skladbami autorů do 30 let.


2016

Čerstvá absolventka HAMU, vynikající hornistka Kateřina Javůrková, uspěla v prestižní Mezinárodní interpretační soutěži ARD v Mnichově a získala 2. místo (první nebylo uděleno).


2016

Marek Kozák, student prof. Ivana Klánského, získal fantastické druhé místo v soutěži Pražského jara.


2015

Inscenace Rituální vražda Gorge Mastromase pražského Divadla DISK v režii Adama Svozila získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2015.


2015

Klarinetistka Anna Paulová získala 2. cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Posluchačka doktorandského studia, Jana Černohouzová získala čestné uznání.


2015

Projekt Korekce českého souboru VerTeDance získal prestižní cenu Herald Angel edinburského festivalu Fringe. Na projektu se výrazně autorsky podíleli mladí pedagogové AMU Tereza Ondrová (HAMU) a Jiří Havelka (DAMU).


2013

Dechové trio TRIFOGLIO (Jana Kopicová – hoboj, Jana Černohouzová – klarinet, Denisa Propilková – fagot) získalo 3. cenu v kategorii komorních souborů na soutěži Chieri International Competition 2013. Dále trio získalo 1. místo, titul laureáta a absolutního vítěze na Mezinárodní soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu.


2010

Krátký animovaný film GraffiTiger Libora Pixy z katedry animované tvorby na FAMU získal kromě mnoha dalších ocenění i cenu Magnesia Český lev 2010 a o rok později nominaci za nejlepší zahraniční studentský film na prestižním předávání cen Americké Akademie filmového umění a věd (Oscar).


2009

Posluchačka katedry režie FAMU Zuzana Kirschnerová-Špidlová zvítězila s filmem Bába v kategorii Cinéfondation na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.