Akademici žádají propuštění ukrajinského režiséra Sencova

Umělecká rada i Akademický senát FAMU vyzvali české ministry zahraničí, spravedlnosti a kultury, aby pomohli diplomaticky vyřešit současnou situaci režiséra Oleha Sencova. Ten už přes sto dní drží v ruském vězení hladovku a požaduje, aby společně s ním bylo propuštěno i dalších 64 ukrajinských politických vězňů.

Oleh Sencov je odsouzen na 20 let za údajný terorismus. Se svým společníkem měl na anektovaném Krymu podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko. Hladovku režisér zahájil 14. 5. 2018.

Výzvu Vládě ČR jednomyslně podpořila Umělecká rada FAMU, ve které mimo zasedají dokumentaristka Helena Třeštíková, umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och nebo třeba producent Švankmajerových filmů Jaromír Kallista. K výzvě se připojil i Akademický senát FAMU.

„Případ Oleha Sencova nám připomíná, jak podstatné pro fungování právního a demokratického státu je právo na spravedlivý proces,“ dodává děkan FAMU Zdeněk Holý.

Výzva byla odeslána ministrům dnes, v Den ukrajinské nezávislosti.

Zároveň se příští týden v kinosále FAMU uskuteční projekce Sencova filmu Gámer (Hráč, 2011). Promítání bude 29. 8. 2018 od 19:00 v Lažanském paláci.

24. srpen 2018

Dokumenty:

Tisková zpráva_Akademici žádají propuštění ukrajinského režiséra Sencova


.