Kde v Evropě jsou všichni jihoasijští umělci?

2. July 2019 18:00 -
2. July 2019 19:30Galerie AMU uvádí konverzační přednášku, kterou povede kurátorka nadcházející výstavy Digitalia, Noor Bhangu.

Kde v Evropě jsou všichni jihoasijští umělci?

Úterý 2. července od 18:00
FAMU, Smetanovo nábřeží 2, Praha ( přednášková místnost U2)

Půjde o debatu mezi Noor Bhangu a Abdullahem Qureshii, pákistánským kurátorem žijícím v Helsinkách. Noor povede diskuzi o lokalitě a tempu umělecké praxe v současné Evropě dotýkající se tématu identity. Odrazovým můstkem bude pro ni názor Adriana Pipera, který říká, že “pokud existují škatulky, je to proto, že obecenstvo má tendence tam ty škatulky vidět.” Tato přednáška se bude vyjadřovat k nedávným politickým, kulturním a osobním posunům, které vytvořili podhoubí pro novou éru takovýchto tendencí, a které zároveň zvýšilo poptávku po uměleckých dílech zabývajících se identitou. Existují způsoby jak destabilizovat širší kulturní prostředí post-brexitové Británie, a zvýšený výskyt islamofobie v Evropě obecně? Navzdory historickému a trvajícímu poutu mezi umělci z jihovýchodní Asie a evropskými, či migrujícími komunitami se ptáme, zda je v Evropě pro umělce z jihovýchodní Asie ještě místo.

Noor Bhangu je kurátorka a vědkyně, jejíž praxe se pokouší o trans-kulturní setkávání, kterým vybízí ke zkoumání koncepce diaspory a domova v post-koloniálním kontextu. Na University of Winnipeg získala titul bakaláře v Dějinách umění a magisterský titul v oboru Kulturních studií a kurátorské praxe. Její texty se objevily v akademických i veřejných publikacích, včetně Black Flash, galdem, Moveable type: The University College London English Journal, Public Parking, UncommonSense a C Magazine. V rámci její kurátorské praxe tvořila projekty jako Overlapping Violent Histories: A Curatorial Investigation into Difficult Knowledge (2018), womenof colour@soagallery (2018), a Not the Camera, But the Filing Cabinet: Performative Body Archives in Contemporary Art (2018). V roce 2018 začala studovat doktorát v oboru Komunikace a Kultura na Univerzitě Ryerson and York v Torontu.

Abdullah Qureshii je umělec, pedagog a kulturní producent. V jeho praxi se věnuje užívání malby jako nástroje k vyjadřování osobní historie, traumatické minulosti a dětských vzpomínek. Skrze jeho dílo zkoumá tvorbu queer identity a odporu v kontextu muslimské komunity. Qureshiho dílo bylo vystavováno v mnoha státech, a držel mnohé pozice v kulturních a vzdělávacích institucích, včetně British Council a the National Colege of Arts v Lahore. V roce 2017 obdržel Qureshii post na University of the Arts v Curychu v oboru Mezinárodní spolupráce. Momentálně je doktorandem na Aalto University ve Finsku a výzkumný pracovník na Center for Arts, Design and Social Research v Bostonu.

Přednáška bude vedena v angličtině.

FAMU

Lažanský palác
Smetanovo nábř. 2, Praha 1.